Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır ?

Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır ?

Türk mutfağındaki en lezzetli çorbaların başında yer alan mercimek çorbasını vereceğimiz tariflere uyarak daha lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
3.0 (1 oy)
En leziz çorbaların başında Mercimek Çorbası gelir. Mercimek Çorbası özellikle kış aylarında tüketimi uzmanlar tarafından da tavsiye edilen çorba çeşitlerinin başında gelir.

On kişilik bir mercimek çorbası için gerekli olan malzemeler şu şekildedir: iki su bardağı kırmızı mercimek, bir tane kuru soğan, bir tane havuç, bir çay bardağı sıvı yağ, iki çorba kaşığı tere yağ, üç çorba kaşığı un, dört bardağı sıcak iki bardağı soğuk olacak şekilde altı bardak su, iki tatlı kaşığı tuz, iki çay kaşığı karabiber, iki çay kaşığı kekik, iki çay kaşığı kuru nane ve bir tatlı kaşığı pul biber ihtiyacımız olan malzemelerdir.

Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır ?

Mercimek çorbasının hazırlanışına soğanları ince ince doğrayarak başlanılır. Tencereye bir çay bardağı sıvı yağ ile birlikte kıyılmış soğanlar eklenir ve kavrulur.

Kavrulan soğanların üzerine küp küp kesilmiş havuçlar eklenir. Yaklaşık üç dakika boyunca soğanlar ve havuçlar yağda kavrulur.

Kırmızı mercimekler, suyun altında yıkanıp süzülür. Kavrulmuş soğan ve havucun üzerine yıkanıp süzülmüş mercimekler eklenir.

Hepsi yaklaşık on dakika süreyle kavrulur. Üzerine dört bardak sıcak su ilave edilir. Ortalama 20 dakika boyunca tenceredeki karışımın pişmesi sağlanır.

Bu esnada çorba sürekli karıştırılmalıdır. Belirli sürenin sonunda mercimek süzülmeli ve boş bir kaba aktarılmalı.

Posasından süzgeç yardımı ile ayrılan mercimeğin geri kalan kısmının yoğunluğu kontrol edilir ve gerektiği kadar üzerine su ilave edilir.

Bu yöntemin yerine mikserde mercimek karıştırılabilir. Mercimek çorbası için miyane hazırlığı için tencerede iki çorba kaşığı tere yağı eritilir.

Tere yağına üç çorba kaşığı un eklenir, ortalama üç dakika boyunca kavrulur. Kavrulmuş unun üzerine iki bardak su koyulur.

Bu esnada tenceredeki malzemeler topaklanmamaları için karıştırılmalıdır. Miyane orta ateşe koyularak üzerine süzülen veya mikserde çırpılan mercimekler eklenir.

Hepsini birkaç dakika boyunca orta ateşte kaynatın. Mercimek çorbanızı afiyetle yiyebilirsiniz.