xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Yemek Tarifleri|01 Ekim 2011 04:17

Mercimekli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Bulgur Pilavını mercimek ile zenginleştirilmesi son derece lezzetli bir yemek deneyimini sağlar. Çok leziz bir mercimekli bulgur pilavının tarifi ise son derece basittir ve yemeğin hazırlanışı sadece 15 – 20 dakikanızı alır.

Mercimekli Bulgur Pilavının ana malzemeleri bir su bardağı Mercimek, üç su bardağı bulgurluk pirinç, iki tane domates, iki tane soğan ve iki çorba kaşığı domates salçasından oluşur.

Mercimekli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır ?

Mercimekli Bulgur Pilavı tarifinin diğer malzemeleri ise şu şekildedir: dört tane çarliston, tercihe göre iki çorba kaşığı tere yağ veya bir çay bardağı sıvı yağ, 6 bardak su, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı pul biber ve bir çay kaşığı karabiberdir.

Mercimekli Bulgur Pilavının malzemeleri hazırsa yemeğin yapılışına geçilebilir. Önce bir su bardağı mercimek kısık ateşte yaklaşık yarım saat haşlanmalıdır.

Bu sırada üç su bardağı bulgurluk pirinç su ile yıkanmalı ve suyu süzdürülmelidir. Ayrı bir tencereye iki çorba kaşığı tere yağ koyup eritilmelidir.

Üzerine soğanlar ince ince kıyılarak ilave edilmeli ve pembeleşinceye kadar kızdırılmış yağda kavrulmalıdır. Bütün bu işlemlerin üzerine üç su bardağı bulguru dökün ve bulgurları da kavurun.

Malzemeler ile kavrulan bulgurun üzerine küp şeklinde kesilmiş dört biberi de ekleyin. Bulgurlar ile kavrulan biberlerin yanına kabuğu soyulmuş ve küp şeklinde kesilmiş domatesleri de koyun.

Ayrıca iki çorba kaşığı salça ve bir tatlı kaşığı tuz, pul biber ile karabiberi de tencerenin içine koyup bütün malzemeleri karıştırın.

Mercimekli Bulgur Pilavı tarifinin hazırlığına başlarken haşlanılan mercimekler de tenceredeki bu karışıma ilave edilmelidir.

Son olarak bütün bu karışımın üzerine 6 bardak kaynar su ilave edilerek yemeğin kısık ateşte yaklaşık 15 dakika demlenmesi için beklenilmelidir. Suyunu çeken mercimekli bulgur pilavı servise hazır hale gelmiştir. Afiyetle yiyebilirsiniz.