xanax withdrawal helpline xanax 2mg xanax effects if not prescribed

tramadol 100mg buy online buy tramadol online without a prescription can a tramadol overdose be fatal

soma drug test will show soma price soma medication online pharmacy

oxycodone vs hydrocodone drugs forum what is hydrocodone hydrocodone 10 325

xanax withdrawal symptoms timeline alprazolam 0.5mg xanax overdose lethal

best generic valium order valium online valium wiki drug

ambien drug dosage ambien 10 mg ambien online no rx

tramadol hcl tab 50mg side effects tramadol 50 tramadol hcl 50mg side effects in dogs

is it bad to mix oxycodone and valium diazepam online can you buy valium in japan

will ambien show up on a 5 panel drug test ambien without prescription ambien online europe

Yemek Tarifleri|01 Ekim 2011 04:17

Mercimekli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Bulgur Pilavını mercimek ile zenginleştirilmesi son derece lezzetli bir yemek deneyimini sağlar. Çok leziz bir mercimekli bulgur pilavının tarifi ise son derece basittir ve yemeğin hazırlanışı sadece 15 – 20 dakikanızı alır.

Mercimekli Bulgur Pilavının ana malzemeleri bir su bardağı Mercimek, üç su bardağı bulgurluk pirinç, iki tane domates, iki tane soğan ve iki çorba kaşığı domates salçasından oluşur.

Mercimekli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır ?

Mercimekli Bulgur Pilavı tarifinin diğer malzemeleri ise şu şekildedir: dört tane çarliston, tercihe göre iki çorba kaşığı tere yağ veya bir çay bardağı sıvı yağ, 6 bardak su, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı pul biber ve bir çay kaşığı karabiberdir.

Mercimekli Bulgur Pilavının malzemeleri hazırsa yemeğin yapılışına geçilebilir. Önce bir su bardağı mercimek kısık ateşte yaklaşık yarım saat haşlanmalıdır.

Bu sırada üç su bardağı bulgurluk pirinç su ile yıkanmalı ve suyu süzdürülmelidir. Ayrı bir tencereye iki çorba kaşığı tere yağ koyup eritilmelidir.

Üzerine soğanlar ince ince kıyılarak ilave edilmeli ve pembeleşinceye kadar kızdırılmış yağda kavrulmalıdır. Bütün bu işlemlerin üzerine üç su bardağı bulguru dökün ve bulgurları da kavurun.

Malzemeler ile kavrulan bulgurun üzerine küp şeklinde kesilmiş dört biberi de ekleyin. Bulgurlar ile kavrulan biberlerin yanına kabuğu soyulmuş ve küp şeklinde kesilmiş domatesleri de koyun.

Ayrıca iki çorba kaşığı salça ve bir tatlı kaşığı tuz, pul biber ile karabiberi de tencerenin içine koyup bütün malzemeleri karıştırın.

Mercimekli Bulgur Pilavı tarifinin hazırlığına başlarken haşlanılan mercimekler de tenceredeki bu karışıma ilave edilmelidir.

Son olarak bütün bu karışımın üzerine 6 bardak kaynar su ilave edilerek yemeğin kısık ateşte yaklaşık 15 dakika demlenmesi için beklenilmelidir. Suyunu çeken mercimekli bulgur pilavı servise hazır hale gelmiştir. Afiyetle yiyebilirsiniz.