Meslek seçimi nasıl yapılmalıdır

Meslek seçimi nasıl yapılmalıdır

Geleceğe sağlam adımlar ile yürüyebilmek istiyorsanız meslek seçimlerinizi kendi karakter yapınıza ve yeteneklerinize uygun olarak seçmelisiniz.
0.0 (0 oy)
Dünya üzerinde sayılamayacak kadar meslek vardır. Her insan bu mesleklerden en az biriyle meşgul olmaktadır. Kişi genelde sevdiği mesleği yapmak ister. Bazı insanlar ise bir mesleği sırf maddi imkânlarının daha olanaklı olduğu için yapar; ama meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken mesleğinizi severek yapıp yamadığınız ve o meslekte ne kadar başarılı olmanızdır. Bir meslekte başarılı olmak istiyorsak o meslekte yenetenekli olmamamız veya yetenekli olduğumuza inanmamız gerekir. Zira bir meslekte yetenekli değilsek o mesleği yapmak bizim için zararlı olur.

Kişi bir mesleği seçerken o meslek hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Mesleğin ona getirilerini bilmesi, inançlarını etkileyip etkilemediğini, kültürünü istediği gibi yönetip yönetemediğini araştırması gereklidir. Kişi bir meslekte en çok nelere dikkat eder, çalışma temposunun ve çalışma ilişkisinin nasıl olduğunu saptadıktan sonra mesleği tercih etmesi önerilir. Her mesleğin kendine göre prensipleri vardır; yani kişilik özellikleri belli insanları çalıştırabilir. Bu yüzden meslek seçiminde kişi kişilik özelliklerini iyice tanımlaması ve bu kişilik özelliklerinin seçeceği meslekle örtüşüp örtüşmediğini bilmesi gerekir.