Mikro kredi nasıl alınır

Mikro kredi nasıl alınır

İşsizlere iş sağlayan kredi sistemi mikrokredi, mikrofinans sistemine dahil olan bir kredileme sistemidir.
0.0 (0 oy)
Son zamanlarda herkesin konuştuğu mikrokredi bir çok işsize iş sağlayan bir sistemdir. Mikrokredi Mikrofinans sisteminin içinde yer alır.

Mikrofinans iş kurmak için sermayesi olmayanlara mikrokredi adıyla parasal destek sağlamayı ve tasarruf hizmetleri, iş geliştirme programları gibi finansal hizmetleri vermeyi kapsar.

1970 li yıllarda Bangladeş ve Bolivya’da denenen bu sistem başarılı olunca 80 li yıllarda sistem diğer Asya ve Afrika ülkelerine de yayılmıştır.

Mikro kredi nasıl alınır

Şu an dünyada 55 milyon insana mikro finans hizmeti sunan 2000 den fazla kredi kuruluşu bulunmakta.

Türkiye’de mikrofinans sistemi Bangladeş’in Grameen bankası ile Türkiye israfı önleme vakfı’nın ortak çalışması ile verilmiştir.

Kredi toplumun en yoksul kesimlerine verilmiş ve bir iş kurmaları için her türlü destek sağlanmıştır.

Projenin finansörü Bangladeş bankası olsa da bir çok vakıf ve kuruluş kampanyaya bağışları ile destek verdi. Kısa süre içinde Diyarbakır’da 1070 fakir kadın bu yöntem ile iş sahibi oldu.

Mikrokredi özellikle kadınlara veriliyor. Mikrokredi alabilecek insanlar 4 seviyede belirlenmiş durumda.

En yoksul, yoksul, orta yoksullukta, yoksul değil ancak risk altında olarak belirlenen bu kategorilere göre ev kadınlarına, evinden edilmiş insanlara, emeklilere ve engellilere yardım ediliyor.

Mikrofinans sistemi bir anlamda da klasik bankacılık sistemine bir başkaldırıdır. Klasik bankacılık müşteri olarak sadece orta ve üst kesimi görür. Bunun dışındakileri müşteri olarak kabul etmez ve müşterisi olmalarını istemez.

Mikrofinans ve mikrokredi sistemi ise orta sınıfın altı ve yoksullar içindir. Onları bir sorun gibi değil bir üretim potansiyeli gibi görür.

Kredi’nin Türkiye’deki ana temsilcisi Prof Dr Aziz Akgül’dür. Aziz Akgül’e mikrokredi almak isteyenler 0 532 276 70 72 nolu kendi internet sitesinde yayınladığı cep telefonundan kolaylıkla ulaşabilirler.

Mikrokredi vermek için kişi ile ilgili kısa süren bir araştırma yapılır. Eğer mikrokredi için şartlar uygun ise geri ödeme planı kişi ile birlikte ayarlanıp mikrokredi verilir.