Mısır piramitleri nasıl yapıldı

Mısır piramitleri nasıl yapıldı

3.8 (33 oy)
Mısırda yüzyıllar öncesinden günümüze kadar varlığını ve gizemini de beraberinde koruyan piramitlerin nasıl inşa edildiği hala tartışılmaktadır.

Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri , Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallıkbng Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir.Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de "Dünyanın Birinci Harikası" olma niteliğine hak kazanmıştır. Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır.

Bilimsel geleneğe göre, Büyük Piramit 20 yılda yapılmıştır; Önce bir kent yapılmış, taş blokları taşınmış ve yığılmıştır. Yüzeyin düzleştirilmesi için uzun zaman çalışıldığı sanılıyor. Ama taş blokların nasıl yerleştirildiği henüz anlaşılmış değil, çeşitli kuramlar üretiliyor; Bir kurama göre yapılan spiral bir rampaya çıkarılan taş bloklar üst üste konuluyordu. Rampa çamur kaplanıyor, sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyordu. Herodot'un yazdığına göre bu rampanın inşaası da 10 yıl sürmüş. Bir diğer kurama göre, taş bloklar dev manivelalarla kaldırılıyordu. Başka bir inanışa göre ise önce temeller kazılmış (100,000 işçi tarafından elle), sonra kesilen, tanesi iki tonluk iki milyon taş taşınmış (100,000 işçi tarafından elle) ve son olarak üstüste dizilmiş. Yüzeyin pürüzsüz olması için bir dış kaplama yapılmış ama sanıyoruz güneş, klor, egzoz ve kum fırtınaları dış kaplamaları pek bir yıpratıyor. Aslında Piramitlerin merdivenli değil, düz bir yüzey şeklinde inşaa edildiği düşünülmektedir.

Piramitler nasıl yapıldıGünümüzden piramitler adına kalan kanıtlar sadece Sakkara'da ve Gize'deki (özellikle de yapımı tamamlanmamış piramitlerden) taş blokları piramitler üzerindeki nihai yerlerine kaldırmak için en az beş farklı rampa sisteminin kullanıldığını göstermektedir. Yapımında kullanılan en iyi yöntem ve kolay doğrusal rampa yöntemidir. (Sakkara'da 3. Hanedan'ın Sekhemkhet piramitinde kullanılmış olabilieceği tahmin edilmektedir). Fakat bu piramitlerin yapımı için gereken genişlik bize rampaların seyrek olarak yapıldığını işaret etmektedir.

Piramitin merdiven basamakları için oluşturulan merdiven rampası diğer piramitlere göre daha dik açıya sahiptir. Bu tipin izleri Sinki, Meidum, Gize, Ebu Ghurob ve Lisht'te bulunmuştur. Belki de I. Anasatasi'nin 19. Hanedan papirüsünde anlatılan sarmal rampaya başlıca itiraz bunun neyin üzerine dayanacağı ve piramitin büyük bir kısmı sarıldığı takdirde düzeltme hesaplarının ve kontrollerin nasıl yapılacağı sorusudur. Piramitin bir yüzünde zigzaglı bir yol basamak piramitlerinin yapımında en etkili yol olacaksa da, Sakkara, Sinki ve Meidum basamaklı piramitlerinde bunun kullanıldığını gösteren bir ize rastlanılmamıştır.

İç rampa izleri Ebusir'de Sahure, Niuserre ve Neferirkare'de ve Sakkara'daki Pepi H'de görülmektedir ama iç doldurulduktan sonra yine de bir tür dış rampa gerekecekti. Piramitin içinin teraslı olmasının piramitin kenarında basamak basamak daha küçük rampalar dizisinin kullanılmasını daha uygun yapacağı iddia edilmiştir.

Dış kaplama yapıldığında bunların kalıntıları hiç kuşkusuz kaybolacaktı. Piramitten vadideki tapınağa uzanan geçitlerin de rıhtımdan inşaat yerine inşaatçı rampası olarak kullanılmış olması da mümkündür (rıhtım, Nil'e bir kanalla birleştirilmişti).

Kullanılan rampa tiplerinin sorunu dışında tartışmalar, taş blokların yerlerine kaldırılma yöntemleri Üzerinde de yoğunlaşmıştır. Mısırlılar vinç ya da palanga yöntemleri kullanmadıkları için, blokları yerlerine yerleştirmede ahşap ve bakır kaldıraçlar kullanıldığı kabul edilmektedir.

Bulunduğu ülkelere göre piramitler


Meksika Piramitleri


Bolivya Piramitleri


Çin Piramitleri • burak

  kuranıkerim

  Ece

  Emin misin???

  asya

  aynen ilüminati mısırlıların sanatçıların taptığı şey

  asya

  ilüminati yaptı mısırların taptığı tek göz arkiler nasıl yapıldığını bilm adamalı da bulamaz tabi

  abdullah

  arkadaslar o dötnemlerde eski mısırlilar sihir , büyüculuk ve ileri uygarlıkla çok fazla gelismis bir toplum. ayrıca tapınak kahinleri ve rahipleri nüfuz etkisi fazla ve büyük olasılık la bu kahin vebüyü cü insanlar metafizik ötesi canlılari cinleri seytanlari ve esir ettikleri insanlari kullanmislardir .nedeni ise bence hz .yusuf ve hz.musa zamaninda bu kahin ve buyuculerin kissalari kuranı kerimde ayetlerle bildirilmiş ve o toplulukların bilim ve metafizik otesi canlilarla bu devasa yapilar olusmustur .bence rampa filan hikayedr mesela bir örnek daha vereyim hz.süleyman in mabedi ve sarayı tabiki ınsanlar da çalıştı ama süleyman a.s dan korkancinler seytanlari hatta devleri unutmamak

  sevi

  firavunlar şeytana tapıyorlardı ve cinlerlede ilerişimde oldukları söylenir hatta şuanki ingiltere kraliyet aileside firavun soyundan gelmektedir...

  salih

  arkadaşlar bilmediğiniz şeyler söylemeyin yok cin yok uzaylı bunlar insan yapımı şeyler ve 100000 insan yapımında çalışmış yüz bin beyin aynı şeyi düşündüğünde her şey olur eğik rampa var kayganlaştırmışlar halatlarla çekerek arkadan da iterek çıkartmışlar taşları hem taşlar 20 ton değil 2 ton iki tonu kaydırmak o kadar imkansız değil....

  selcan yaşar

  javascript: postComment(0);

  betül

  acıklayarak nsll inşa edilmış yasanız

  sacide

  yalan yanlış birşey

  ersin reyize cevap

  tamam

  merve

  tşk

  merve

  ay valla teşekür ederim çok işeyime yaradı

  asdfghj

  Piramitler dünyanın yedi harikası arasına girmeşse demekki piramitleri normal taş yapıtlardan ayıracak bişeyler var . Ama bu ayrıcalığın sadece 20 tonluk taşlardan yapılmış olması değil ilginç olan insan kuvvvetinin taşıyamayacağı ve o zaman ki teknolojiye de bakarsak bu yapıtın mantıklı bir açıklaması yok .

  kaya

  baya bir toprak yığılarak yapıldığı söyleeniyor ama bence öyle değil . öyle olmuş olsa o kadar toprağı nereye götürdüler . bunda farklı bir sistem kullanılmıştır ama tarih ve bilim bunu bulamıyor.

  ERSIN

  ARKADSLAR KURANI ACIP BAKIN ENBIYA 21 82 AYETLERI SOYLUYO BU TASLARI CINLER TASIMISTIR. BILIM DUNYASI BIZLERI ILIM DUNYASINDAN UZAK TUTUYOR. AMACLARI ATEIZIMI BEYNIMIZE ENJEKLEMEKTIR.

  deniz

  Neeeee

  hasan

  Hansjdnsjs

  nizde

  Ya daha güzel yazilar yokmu

  Mükremin

  Aynen kardeş...

  Mükremin

  PİRAMİTLERİN YAPIMINDA EĞİK DÜZLEM KULANILMIŞTIR.ÇIKACAKLARI YERLERE TOPRAK DOLURMUŞLAR(SIRA SIRA).VE BU EĞİKLİKDEN 20 TON AĞIRLIKTAKİ TAŞLARI DİBİNE BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ TEKERLEKLER SAYESİNDE ÇIKARMIŞLAR.SONRA BU TOPRAKLARI BİR BİR TEMİZLEMİŞLER.UZAYLIYLA ALAKASI YOK.(SALAKLAR SİZİ.)

  Mükremin

  PİRAMİTLERİN YAPIMINDA EĞİK DÜZLEM KULANILMIŞTIR.ÇIKACAKLARI YERLERE TOPRAK DOLURMUŞLAR(SIRA SIRA).VE BU EĞİKLİKDEN 20 TON AĞIRLIKTAKİ TAŞLARI DİBİNE BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ TEKERLEKLER SAYESİNDE ÇIKARMIŞLAR.SONRA BU TOPRAKLARI BİR BİR TEMİZLEMİŞLER.UZAYLIYLA ALAKASI YOK.(SALAKLAR SİZİ.)

  Seda

  Allah yardım etmiştir

  eda

  güzel ama çok uzun ve daha iyi açıklasaydınız idi :)

  atila

  evet dohru bilader

  atila

  yaa bune ya yarasında kesildi video
  ama yine o 20 tonluk şeyi nasıl getirib nun üzerine koyub çıkmışlar
  ben ona şaşırıyom abi

  deren

  uzaylilar olsa -ki yoklar- isleri gucleri yok da piramit mi yapcaklar insanlik icin :D yapmayin lutfenn yaa daha gercekci yorumlarda bulunun lutfen :D

  ela

  rampa sistemi mantıklı geliyor ama arada hala uyuşmayan noktalaar var ???

  ozan

  çok güzel bir cvp kutluyoruym sizi

  Pr. Mehmet

  Bir kısımda Cinlerden yardım alıkları söleniyor hatta bir piriamit onlara ait miş

  serkan

  orda yazıo okusana

  kürşat

  nasıl yapıldını daha hiç bir bilim admı bulamamıştır

  abdullah

  süeda nın dediğine katılıyorum yasıl yapılıyor ve maddesi nedir?

  ergün

  hüseyin sen rahat uyu,ben emir verdim akp olayı yakında çözer olmadı yapanları bulur kck veya ergenekonda içeri alır..

  sercan

  aslında bunu nasıl yaptıklarını bilemem ama hikaye şundan ibaret ozaman o uygarlıklar ulaşabilecekleri en son seviyeye ulaşmışlar bizim gibi teknolojik elektrikli cihaz kullanmasalarda beyinlerin sağ tarafını kullanmışlar ve inanın bizim buğün eriştiğimiz seviyeden daha ilerisine gitmişler bu yüzden azmışlar ve Allah da onları helak etmiştir yani tufan dediğimiz olay olmuştur.hatta bazı piramitlerde elektiriği kablosuz kullandıkları bile geçer (taşlarda bulunan sodyum sayesinde ) o yüzden bu pramitleri nasıl inşa ettiklerini bilemem ama o uygarlığa ulaşmış bir medeniyet için bu normaldir bence :)
  Saygılar...

  huseyinak

  ama gerçekten bu olay çok ılgınç ınş sırrı çozulur bu olay ruyama bıle gırıyor artıkın çozsunler artık

  hüseyin

  ama gerçekten bu olay çok ılgınç ınş sırrı çozulur bu olay ruyama bıle gırıyor artıkın çozsunler artık

  hüseyin

  arkadaşlar bu çolun ortasında ve taşlar 20 tonsa nasıl tanışcak ve onun yapımında ınsanlar nerden yemek bulacak bence bu olay uzuylılarda baglantımız olabılır yada 2. ıhtımal dunya yaratıldıgında nasıl denızler daglar ovalar varsa bunuda allah yaratmış olabılır benım fıkrım bu bu olay çok ılgınç bence

  ahmet kecin

  uzaylılar neden böyle birşey yaptırma gereği duysun ki eğer amaç insanlığa ekvatorun uzunluğunu bildirmek ise bunu yapmanın binlerce yolu var piramitlerde kozmik bilgilerin olduğu doğru ama en önemli ayrıntı piramitlerin merkezindeki hiçbir şeyin bozulmaması yani firavunun ölümsüzlük saplantısı vede mumyalama (tek tanrı inancındaki kıyamet ve yeniden dirilişin etkiside olabilir) firavun başrahibine---bana öyle bir mezar yapki büyük toplanma gününde tüm ihtişamımla ve en bilge halimle insanlığın başına tekrar geçeyim gibi birşeydir herhalde insan gücüne gelince kölelik sisteminin olduğu bir yerde en ucuz enerji insan gücüdür

  ece

  acıklayarak nsll inşa edilmiş yazsanız :D

  doğan

  herbiri 20 ton olan taşlardan yapılmış ve o taşlarda km'lerce uzaklıktan getirilmiş nasıl oluyosa. içine giren kayboluyomuş söylentilere göre. denemek isterdim :)

  süeda

  güzel ama nasıl inşa edilmiş?

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu