Muhabbet Kuşu Irk ve Çeşitleri

Muhabbet Kuşu Irk ve Çeşitleri

3.5 (35 oy)
Evinde yalnız bir adet muhabbet kuşuna bakan biri için kuşunun ırkı çok da önemli olmasa gerek. Ancak iş üretime geldiğinde bu durum biraz farklılaşıyor. İnsanoğlunun aç gözlülüğünden midir bilinmez ama muhabbet kuşu ürettikçe üreticinin gözüne kuşların boyları takılmaya başlıyor, yani üretici artık daha büyük boylarda kuşlara gözünü dikiyor. Genel olarak "ilk ufak cins kuşlarla başlayayım daha sonra onları irileştiririm" düşüncesi hakim oluyor. Bana kalırsa da kuşları iri olanları, küçüklerine göre daha makul.

Muhabbet kuşu ırkları
Muhabbet kuşlarının bilinen altı temel ırkı bulunmaktadır. Esasında ırk demek tam doğru olmamakla birlikte muhabbet kuşları ülkemizde yaygın bir biçimde Pakistan,Yerli,Hollanda,Çekoslovak, İngiliz ve Jumbo olarak adlandırılmaktadır. Bunların haricinde Belçika ve Bulgaristan kökenli kuşlar olsa da zamanla 'yerli' kavramına geçmiş ırklardır. Kuşların cinsini tanımlarken kullandığımız ırk kelimesinden ziyade orijin kelimesinin kullanımının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Zira nam-ı diğer mubişlerin bu şekilde sınıflandırılmasındaki en büyük etken geldikleri ülkelerdir.

Resimlerle muhabbet kuşu ırkları
Not: Kuşları boy sırasına göre sıraladık.

Pakistan Muhabbet Kuşları
Bu kuş türünü ayırt etmek diğer ırklara göre daha kolay çünkü serçe kadar boyları onları deşifre ediyor.

Yerli Muhabbet Kuşları
Avustralya'da doğada bulunan kuşlarla hemen hemen aynı boyda olan bu ırk Türkiye'de en yaygın bulunan muhabbet kuşu çeşididir.

Hollanda Muhabbet Kuşları
Yerli muhabbet kuşlarından bir nebze daha iridirler ancak bu irilik boy olarak değil de göğüslerinin daha geniş olmasıdır. Aynı zamanda kafaları daha büyüktür yerlilere oranla. Özetleyecek olursak kalıpları daha geniş diyebiliriz.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları
Bu kuşların en belirgin özelliği kanat ve kuyruk tüylerinin oldukça uzun olmasıdır. Hollanda cinsinden daha uzun ve ince yapılı olmakla birlikte çekoslovak muhabbet kuşları bir nebze daha iridir.

İngiliz Muhabbet Kuşları
İngiliz muhabbet kuşunun en temel özelliği iri bir başa ve büyük beneklere sahip olmasıdır. Diğer bir özellikleri ise enlemesine geniş olmalarıdır. Resimde de görüleceği üzere göğüs kısımları oldukça kabarıktır. Yukarıdaki kuş türlerine göre en etli kuşlar da yine ingilizlerdir.

Jumbo Muhabbet Kuşları
Şov muhabbetleri olarak da bilinen bu ırk adından da anlaşılacağı üzere yarışmalarda boy gösteren muhabbet kuşlarıdır. Bu kuş cinsi bahsettiğimiz ırklar arasında en iri kuşlardır. Öyle ki bir jumbo muhabbet kuşu Hollanda ırkı bir muhabbet kuşunun iki katı kadar olabilir.

Artık muhabbet kuşlarının ırkları hakkında bir takım bilgiye sahibiz. Ancak bu yazılanları örneklemek amacıyla şimdi de farklı cinslerin yan yana  fotoğraflarına bir göz atalım.Şimdi de bu sevimli arkadaşlarımızı videolarda daha net görme fırsatını değerlendirmek üzere aşağıdaki bu iki videoyu sizlere izlemenizi öneriyorum. İlk videoda show(jumbo) muhabbet kuşu dediğimiz cinsten kuşlar yer alırken, ikinci videomuzda bir ingiliz muhabbet kuşunun marifetlerine şahit olacaksınız.

Jumbo Muhabbet Kuşları Videosu


Konuşan İngiliz Muhabbet Kuşu


Jumbo ve Yerli Muhabbet Kuşu
 • zeynep şirin özcan

  benim muhabbet kuşum çekoslavak.Adı da çıtır

  memet

  çekosowlak

  yusuf can

  benimkisi uzun ince zayıf bir kuş hangi türdür

  Ecem

  0 – 4 aylık muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin simsiyah olması ve alnındaki çizgilerin burnuna yani çeresine kadar sık olması sonucu anlaşılır.
  0 -5 yılık muhabbet kuşlarının yaşı gözlerinin siyahlığı hefiften dumansı renk alır ve alnındaki çizgiler 4 aylığa göre 1 adet silik olur.Mesela kafasında 10 adet çizgi varsa 4 aylıkken 5 aylıkta 9 adet kalır.

  0 – 6 aylık muhabbet kuşlarında yine gözlerinin siyahlığı hafiften dumansı renk alır ve çok ince bir daire oluşur gözlerinin içerisinde.Kafasındaki çizgilerden ise 4 aylığa göre 2 adet silinir.

  0 – 7 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise tam belirgin olacak şekilde bir daire oluşur fakat bu dairenin etrafı siyah olur fakat belirgin olur.Kafasındaki çizgiler 4 aylığa göre 3 adet silinir.

  0 – 8 aylık muhabbet kuşlarının gözlerinde ise yetişkin bir muhabbet kuşunun yarısı kadar iris oluşur.Kafasındaki çizgiler yetişkin kuşa göre yarı yarıya silinir.

  9 aylık ve 1 yaşındaki muhabbet kuşlarında ise gözlerindeki irisler tam oluşur ve kafasındaki çizgiler kafasının yarısına kadar silinir.Bu süreçten sonra artık bu muhabbet kuşunun yaşı gözlerinin küçülmesi gagasının matlığına bağlı olarak tahmin edilir.

  Ecem

  Yavru bir muhabbet kuşunun dişi bir kuş olduğunu gösteren cere renginin beyaz, krem rengi, açık mavi veya mor renkte olmasıdır. Ancak daha belirgin bir özellik olarak da cerede bulunan burun deliklerinin hemen etrafının beyaz renk bir halka ile çevrili olmasıyla anlaşılabilmektedir.
  Eğer yavru muhabbet kuşunun ceresi pembe veya mor renklerin tonlarında ve cerenin tamamı tek renkte ise muhabbet kuşunun erkek olduğu anlaşılmaktadır.

  melike

  funda ilk başlarda oyle oluyor sana zamanla alışıyor dişari cıkartma biraz daha bekle konuşmaya devam et.

  firat

  Ustunu kapa yada sessiz karanlik bir yere koy 1 ay orada rahatsiz urkitmeden birak sonra bak
  Yumirtladiysa. Bi 25 gun bekle yumurtadan cikar vitaminleri de aksatma

  melikcan

  folluk alıcaksın sonra kuş kumu alıp içine koyacaksın sonra mürekkep balığı kemiği alıp asacaksın onlar saten bunları görünce çifleşeceklerini anlıyolar sonra karanlık bir ortamda sessiz olacaksın karanlık dediysem o kadarda karanlık değil yoksa korkarlar 2 fafta sonra 2 iken bibakarsın ya 6 yada 8 olursa hadi iyi günler

  Eda

  Merhaba Arkadaslar Bizim Balkonumuzun Onune Bir Muhabbet Kusu Geldi Ve Ben Nasıl Bakacağımı Bilmiyorum 2 aY dan Beri Bizde 5 Gun Once Dısarı Çıkarttım Ama Elime Gelmiyo Zar Zor Kuşumun Dişi Olduğu Oğrendim Ve yavru Küçük Kuşta berki bitde olabilir Ne yApmam Gerekiyor ? Bana yardım Ederseniz Sevinirim :)

  Ertugrul06

  Daha çabuk konuşur

  elif karaca

  yeşil muhabbetle yerli çiftleşir mi. yeşil dişi ,yerli erkek. dişi olan hep dövüyor. erkek benim, dişi teyzemin.şu an ayrılar ama erkek çiftleşmeye hazır n'apıyım... acillll

  ezginur aydınyılmaz

  konuşması artık çooooooooooooooooooook zor ama size bir tavsiyem olacak. o kafesteyken onunla alçak sesle konuşun örneğin öğretmek istediğiniz kelime cicikuş ise "cicikuş bugün parka gittim cicikuş orda bir sürü cicikuş vardı.... ama kelimeleri tane tane söyleyin . eğer dişi ise pek uğraşmayın dişilerin çok azı konuşur onların da konuşması pek anlaşılmaz.

  ezginur aydınyılmaz

  eğer hala öyleyse akşam oluncaışık yanıkken elinde tut sonraışığı kapat ışığın yanında durmayı ihmal etme! gaga kısmı diğer elinin parmağına gelecek şekilde tut orayı fark edip elinden kurtulacaktır. parmağına çıktığında 1-2 dk bekle otursun orda sonra ışığğı yak parmağını benimseyecektir.bunuara sıra tekrarla .ama eğer ışık kapalıykenuçarsa hemen ışığı açın .bir yerlere çarpıp iç kanama geçirebili

  ezginur aydınyılmaz

  kafa çizgilerinden ve gözlerden anlarız. eğer alnı tamamen çizgisiz ise artık 8 aylığa yakın oluo. bir de gözlerinde gri çevre oluşuyor bu gri çevrenin açıklığı yaşının arttığına işarettir

  Melih

  Daha çiftleştirmesen iyi olur an az bi 8-10 aylık olsunlar

  ali

  pakistan muhabbet kusuyla digerleri arasindaki fark nedir ?neden alinmasi tawsiye edilmez?

  gökçe

  Türü hakkında bilgi veremem ama şunu söyleyebilirim ki ; kuşun sana alışmış ve senden ayrılmasın eğer 2-3 ay sende kaldı ise omzuna bile alabilirsin.Senin yanında kendini güvende hissetmesi için onu eline dikkatlice al ve yavaşça kafese koy.Kafesini de alçaklara koyma.Yoksa kendini sizin tarafınızdan aşağılandırılmış hisseder ve tüylerini yolar ki bu onun psikolojik sıkıntıları olduğunun bir göstergesidir.

  NEWBİE

  Dişi kuş gagası bembeyaz o mavilikler zaten olacaktır o maviler kahverengine dönüşecek

  erdem

  muhabbet kuşlarını aynı kafese koy onların yanına yaklaşma

  ibrahim

  kusun gagası mor olan erkek beyaz yada sarı olan kız olur ben bu nu enıstemden ogrendım ben ım ıkı kusum var su an da erkek olanını dun detırdım kız olanını da 8 12 2012 tarıhınde getırım kız 4 aylık erkek 15 gunluk senınkısı kıza benzıyor

  şükrü balkaş

  deryacm gagası masmavi olacak fakat mavilik üstnde beyazlık varsa dişidir.burun delikleri beyazsada dşidir.

  berfin

  bu bir kız

  emre

  muhabbeti nası çiftleştiririm

  mre

  kaç aylık oldugunu nası anlarız

  emre

  Benim 2 kuşum var biri erkek biri kın biri 6 biri 4.5 aylık fln her halde nası çiftleştirebilirm

  yılmaz3345

  benim kuşum çekoslava muhabet kuşu

  AYTAÇ

  muhabbet kuşun dişi derya hanım

  burcu

  Merhabalar bnm cicikusm bazn ötüyor elime aldigimda tüylerini falan temizliyor ama yere yada kafese bıraktıgmda hiç hareket etmiyor.Bide kafasının üstünde mavilik var bir kısım.gözleri siyah kuyrugu uzn.bu konuda biraz bilgilendirir misiniz?

  ali gürbüz

  kuşlarının fotoğraflarını çekerek buraya koyabilirsin illaki bi arkadaşın yardımı olur ama aynı cins kuşlarda kusmuklaşabilir

  ali gürbüz

  kuşu birde aç bırakarak eğitmeyi dene yemi elinden yedir

  mehmet kuzu

  küçük veya büyük(tabi küçükler daha uygun) muhabbet kuşlarını ele vey kendinize alıştırmanı tek yolu kafesinde yem bulundurulmayacak acıktığında elle beslenecek inat edebilir ama aç kalınca mecburen elden beslenmeyi kabul edecktir.tam korkuyu atıp alıştıktan sonrada artık kafesine yem bırakılabilir

  papağancı

  ben 120 tl ye papağan aldım ama çenesi çok düşük
  ne yapabilirim

  yılmaz

  dişi kesinlikle % 10000000000 dişi

  anıl

  benim beş kuşum oldu ama sadece iki kez eşli oldu eğer birisi çok uysal cana yakın eğitimli, diğeri ise korkak ise anlaşamazlar çünkü ilk başta birbirlerine saldırırlar sonra biraz alışırlar eş gibi dururlar fakat sürekli kavga ederler benim bıcırığım ile çiğdemim vardı öldüler onlar eş gibi davranırlardı fakat yem yerken su içerken kavga ederlerdi en sonunda bıcırık dayanamadı öldü (çiğdemi aldım bıcırığın yanına)

  emeklisosyolog

  kuşumun bana alışması için ne yapmam gerekir.elime zorla geliyor ve hemen başkayere uçuyor

  Murat

  Benim kuşu hollanda ve ıngiliz meleziymiş özellikleri nelerdir

  far

  slm sarı mavı erkek dısıde beyaz albıno ama dısı dıye bılıyom burundakı et kısmı__beyaz bır kac defafa kuluckaya gırıp cıktı dahada gırmıyo erkek öpyo kafa__sallıyo hep yanında ıkı aydır kulucka takılı

  Funda

  BENİM SULTAN IM VAR BİTANE.. 1 HAFTA ÖNCE YUMURTA ATTI... VE BENDE YANINA ERKEK SULTAN ALMAYA KARAR VERDİM.. ALDIM.. FAKAT ALDIGIM KUŞ SESSİZ ŞAŞKIN ÜRKMÜŞ Bİ VAZİYETTE... BİLMİYORUM BİRBİRLERİNE ALIŞIRLARMI ? BENİM SULTANIM BİZE ÇOK ALSKINDI OMZUMUZDAN İNMEZ VE BİZİMLE MASA DA YEMEK YERDİ.. BİZDEN SOĞARMI ? BİLGİSİ OLAN VARSA BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

  kuş

  çekoslovak muhabbet kuşları daha iyi eğitilebilir çünkü benim çek kuşum var salonda 5 kişiyiz tek bana konuyor benden yem yiyor kafasını bana kaşıttırıyor bendeyken kimseye gitmiyor ayrıca burnumu felan yanaklarımı gagasıyla öpüyor kısacası sahibiyle çok iyi ilişkiler kurabilen bir tür onu bulamazsanız hollanda veya albino

  ibrahim07

  üretim yapacak arkadaşlar sabırlı olup iyi ve sağlıklı bir eş seçmeliler bunun için önce alacağınız kuşları mümkünse 6 aylıkken eş olarak almak en güzelidir ve bence 10 aylık olmadan yuvalık takılmamalı 10 aydan sonra nijer tohumu mama gibi ek besinler kullanarak eşleşmeye hazırlana bilinir kuşlara iki günde bir vitamin verile bilir yalnız en önemli etken mama dır sadece yem kuşun hayat kalitesini çok düşürür ishal olduğu zaman hemen ilaç yerine kuru ekmek ve ya bebe bisküvisi verebilirsiniz yemleri çok az koyun yemliğe yarım parmak kalınlığında ama hergün değiştirin suyunuda hergün tazeleyin ve yine çok önemli yerini asla değiştirmeyin çünkü mubişler çok hassas kuşlardır üretime ilk başladığım sıralar yumurtlamış bir çiftimin yerini değiştirdiğim için yumurtaya yatmadılar onun için dikkat edin...

  ibrahim07

  arkadaşlar öncelikle erkek kuş mavi veya mor gaga olur dişi ise beyaz veya kahverengi gagalı olurlar öncelikle bunu bilin.

  ümit

  kardeş sen o kuşu günde 2 saat kafesten çıkar ve ortama alışsın elinden yem yimesini sala bak göreceksin düzelecektir ve en samimi arkadaş olacaksınız .by.

  emre

  ben muhabbet kuşu aldım ama cinsini tambilmiyorum şuan daha 30 günlük ama yerlü muhabbet kuşu büyüklüğünde cinsi nedir sizce ?

  zeynep

  erkek

  rehber

  gözün aydın bi kızın olmuş :) kuşun dişi derya

  Gül

  Linke baktım kuşun erkek canım :)

  amelya

  Arkadaşlar muhabbet kuşlarının ayaklarının soğuk olup olmamasına dikkat edin, eğer ayağı soğuksa hasta oluyorlar va bunun tedavisi yok bu yüzden ayğı soğuk olsun soğuk olmasın suyuna kuş vittaminlerinden damlatın arkadaş tavsiyesi:)

  amelya

  benimde bir ingiliz muhabbet kuşum var onu tam kulak arkası boynundan yavşça kaşıyın çok hoşuna gidiyor tavsiye ediyorum

  Furkan

  Benim Bi Tane ÇekosLavakya Muhabbet Kuşum Ve Bi Tanede YerLi Muhabbet KuŞum Var ÇekosLavakya : Erkek YerLi : Dişi ÇiftLeşirLermi ? Dişi 1 Yaşında Erkek 1 bucuk yaşında

  Ömer

  olur istersen jumboyla yerli bile yaparsın ama kuşlar kırma çıkar.

  Ömer

  kuş daha yavru 5-6 ay sonra rengi oturur o zaman anlarsın :)

  Mert

  Onu Konuşturamazsın Daha Sen İşi Bitik

  Bulent

  Yavru olması nedeniyle ürkek olması doğal. kafesten çıkarmadan elinizi bir müddet kafesin içinde tutun. Mümkünse elinizden yem yedirin. Bir süre sonra size alışacaktır. Daha sonra elinizin üstünde kafesten dışarı çıkarabilirsiniz. Avucunuza almamaya özen gösterin. Bu onu ürkek yapar.

  Bulent

  Kuşun kesinlikle dişidir. Sevimli çok güzel bir kuş

  veysi ..

  merebalar sana yardımc olacağım . Bu kuşu yaklaşık 1 hafta dışarı çıkarma ama elini yavaşça kafesin içine sok ürkütmeden ama onu okşa sev kafasını kaşı ve elini bir tünek gibi yap ondan sonra elini kuşun göğsüne doğru götür ve yavaş yavaş ona dokun ve azcık göğsünden kaldırmaya çalış onu o sırada eline gelcek Tmm mı . 2 gn devam et bu sölediklerimi ondann snra onu dışarı çıkarmaya çalış ilk başta dışarı çıkmayı istemicek ama sonra çıkıcak elinle ..sana kplay gelsin .umarım yardımcı olmuşumdur

  Anıl Akif

  Nerhaba Ama Açlıkla Egitim Veya Başka Birşey Olmaz. Ben İlk Aldıgım Mavişim 2 Günde Omzuma KondurdumÇok Fazla Durmasada Alıştı Şimdi Kendisi Geliyor Ama Öbür Dediklerinizde Size Katılıyorum

  mustafa

  bence kesinlikle ingiliz al normal kuşlardan büyük oluyorlar bence ya yeşil ya da mavi al sarılarda hoş duruyor :))

  mustafa

  merheba doğa bey aldığınız kuş beyaz ise muhtamelen albino cinsidir size bir şeyler söylemeden önce uzman tv den kşlarla ilgili her şeyi dinliyebilirsiniz kuşunuzu fazla güneş alan yerde tutmayın albinolar en çok deri problemi görülen muhabbet kuşu cinsidir tüylerinin kabarık olmaması iyi bir şey sessiz olması normal akşam saatlerinde onunla kısa kelimeleri konuşabilirsin kuşunun yanındayken ani hareketlerden uzak dur yumuşak bir ses tonuyla konuş ve yemliği ile suluğunun temiz olmasına özen göster ve sakın bayatlamış yemler alma taze olmasına dikkat et

  Anıl

  bence aç bırakmayın

  funda

  benim iki kuşum var hollanda cinsi ikisinin gagsının renkleri aynı ama erkekmi dişimi bilemiyorum ama öpüşüyorlar birbirlerini kaşıyorlar aynı cins olsalarda bu haraketleri yaparlarmı.ben nasıl anlıyıcam onların hangisi dişi hangisi erkek yada ıkısıde aynı cınsmı yardım edın bana

  melikeee

  NOT:daha 7-8 aylık
  benim kuşum ingiliz muhabbet kuşu sadece bana geliyor ama hala konuşmuyor

  Prof:)

  Hasta bir kuş, tüylerini kabartıp, hareketsiz durur. Gözleri yarı açık ve uykulu görünür. Etrafa karşı ilgisizdir.

  doğa

  ben bir kuş aldım ve beyaz. sanırım muhabbet kuşu. tüyleri kabarık değil ve sessiz bir kuş. bu kuşun sağlıklı olup olmadğını neden anlayabilirim? benimle konuşur mu

  musahan

  çekoslovak olabilir arkadaşm

  ahmet

  yaa arkadas ben 2 tane yerli muhabbet kus aldim mavi beyaz gibi renkleri var erkek olani kanatlari filan ii ama disi olani ucamiyor bunun nedeni yasimi ciftlesmesine engel mi bu durum gidip pet shopa geri verecem olmazsa lütfe cvp verinn arkadaslarr

  Tarık

  Benim kuşum 2 aylık ve benden çok korkuyor ne yapmalıyım _?

  berkant

  merhaba funda hanım ben muhabbet kuşu üreticisiyim .ismim berkant.
  sitelere bakarken gözüme takıldı.
  kuşu alalı daha 3gün olmuş bir kuşu alımdan ilk 15 gün kafesten dışarı salmayın .(ucurmayın)
  ardından kuşu bir gün boyunca aç bırakın bu sistem kuşun sizi tanımasına vede elinizden ilk yemini yemesine vede sizi daha yakından tanımasına yardımcı olur elinize bir miktar yem alıp kafesin kapısından dışarıda tutun o ister istemez elinize gelecektir.
  ve sakın kuşla diyalog halindeyken ani hareketlerden kaçının kuşun korkmasına neden olur ve size yaklaşımı zorlaşır.bende bu kadar.(kuşunuz daha küçük bu iş biraz sabır işidir unutmayın ilgi herşeyin önüne geçer.)

  izzet

  merhaba funda zamanla alışır o ve ara sıra kafesten cıkar kapısını acık bırak camı kapıyı kapat tabiki icerde ucsun biraz hep kafeste olmaz :)

  hüseyin

  çekoslavakla yerliyi çift yapsak olurmu ???

  funda

  arkadaşlar merhaba 1 aylık erkek muhabbet kuşu aldım 3 gün oluyorr alalı çok sessiz hiç yaklaşmıyor bize arada konuşuyorum ama elimi uzattığımda korkuyor nasıl alıştıracağım kendime? birde hiç ötmüyor? bir sorum daha var kuşu kafesten çıkartmalımıyım çıkartmamalımıyımm?bana yardımcı olursanız sevinirim:(

  nasilgen

  O kuşuna göre değişir. Sağlıklı kuş olduktan sonra o da hareketli olur.

  sdksdksdk

  lutinolar daha hareketli ve öğrenmeye hevesli kuşlardır :) ve çok oyuncular benim lutino kuşum 29 kelime biliyor ve henuz 9 aylık

  nasilgen

  Yerli kuşları tercih edebilirsiniz.

  melek rana

  muhabbet kuşlarının çoğu 20-30 tl

  ümit

  görünüş olarak diosan hollanda al yavru olarak al cok güzel kabarık tuylu oluyo yavruları sewımlı

  berkay

  benim kuşum ince uzun 1 yaşında bana çok alışkın yüzüme çıkıp gagasını yavaş yavaş dokundurarak öpücük yapıo taptap yapıo çok akllı boyu uzn bazn şişmanlşıyor ama fazla deil kuşum hangi icnstir??

  muammer

  sizce 40 tlyi geçmeyecek tür olarak hangisini almalıyım

  nasilgen

  Hepsi.

  alperen

  Hangi ırklar konuşmaya ve ele alıştırmaya elverişlidir ??

  türkan

  benim muhabbet kuşum sanırım ingilizdi türünden di baya güzeldi özellikle rengi çok da hızlı uçuyordu

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu