Hayvanlar Alemi, Kuşlar|19 Ağustos 2011 20:39

Muhabbet Kuşu Irk ve Çeşitleri

Paylaş

Evinde yalnız bir adet muhabbet kuşuna bakan biri için kuşunun ırkı çok da önemli olmasa gerek. Ancak iş üretime geldiğinde bu durum biraz farklılaşıyor. İnsanoğlunun aç gözlülüğünden midir bilinmez ama muhabbet kuşu ürettikçe üreticinin gözüne kuşların boyları takılmaya başlıyor, yani üretici artık daha büyük boylarda kuşlara gözünü dikiyor. Genel olarak “ilk ufak cins kuşlarla başlayayım daha sonra onları irileştiririm” düşüncesi hakim oluyor. Bana kalırsa da kuşları iri olanları, küçüklerine göre daha makul.

Muhabbet kuşu ırkları
Muhabbet kuşlarının bilinen altı temel ırkı bulunmaktadır. Esasında ırk demek tam doğru olmamakla birlikte muhabbet kuşları ülkemizde yaygın bir biçimde Pakistan,Yerli,Hollanda,Çekoslovak, İngiliz ve Jumbo olarak adlandırılmaktadır. Bunların haricinde Belçika ve Bulgaristan kökenli kuşlar olsa da zamanla ‘yerli’ kavramına geçmiş ırklardır. Kuşların cinsini tanımlarken kullandığımız ırk kelimesinden ziyade orijin kelimesinin kullanımının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Zira nam-ı diğer mubişlerin bu şekilde sınıflandırılmasındaki en büyük etken geldikleri ülkelerdir.

Resimlerle muhabbet kuşu ırkları
Not: Kuşları boy sırasına göre sıraladık.

Pakistan Muhabbet Kuşları
Bu kuş türünü ayırt etmek diğer ırklara göre daha kolay çünkü serçe kadar boyları onları deşifre ediyor.

Yerli Muhabbet Kuşları
Avustralya’da doğada bulunan kuşlarla hemen hemen aynı boyda olan bu ırk Türkiye’de en yaygın bulunan muhabbet kuşu çeşididir.

Hollanda Muhabbet Kuşları
Yerli muhabbet kuşlarından bir nebze daha iridirler ancak bu irilik boy olarak değil de göğüslerinin daha geniş olmasıdır. Aynı zamanda kafaları daha büyüktür yerlilere oranla. Özetleyecek olursak kalıpları daha geniş diyebiliriz.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları
Bu kuşların en belirgin özelliği kanat ve kuyruk tüylerinin oldukça uzun olmasıdır. Hollanda cinsinden daha uzun ve ince yapılı olmakla birlikte çekoslovak muhabbet kuşları bir nebze daha iridir.

İngiliz Muhabbet Kuşları
İngiliz muhabbet kuşunun en temel özelliği iri bir başa ve büyük beneklere sahip olmasıdır. Diğer bir özellikleri ise enlemesine geniş olmalarıdır. Resimde de görüleceği üzere göğüs kısımları oldukça kabarıktır. Yukarıdaki kuş türlerine göre en etli kuşlar da yine ingilizlerdir.

Jumbo Muhabbet Kuşları
Şov muhabbetleri olarak da bilinen bu ırk adından da anlaşılacağı üzere yarışmalarda boy gösteren muhabbet kuşlarıdır. Bu kuş cinsi bahsettiğimiz ırklar arasında en iri kuşlardır. Öyle ki bir jumbo muhabbet kuşu Hollanda ırkı bir muhabbet kuşunun iki katı kadar olabilir.

Artık muhabbet kuşlarının ırkları hakkında bir takım bilgiye sahibiz. Ancak bu yazılanları örneklemek amacıyla şimdi de farklı cinslerin yan yana  fotoğraflarına bir göz atalım.

En soldaki Jumbo, diğer ikisi yerli cins kuşlardır.

Yerli muhabbet kuşu ve Jumbo Kuş

Soldaki iki kuş Çekoslovak ya da Hollanda iken, sağdaki yerli bir kuştur.

Şimdi de bu sevimli arkadaşlarımızı videolarda daha net görme fırsatını değerlendirmek üzere aşağıdaki bu iki videoyu sizlere izlemenizi öneriyorum. İlk videoda show(jumbo) muhabbet kuşu dediğimiz cinsten kuşlar yer alırken, ikinci videomuzda bir ingiliz muhabbet kuşunun marifetlerine şahit olacaksınız.

Jumbo Muhabbet Kuşları Videosu

Konuşan İngiliz Muhabbet Kuşu

Jumbo ve Yerli Muhabbet Kuşu

101 Yorum

 • Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Poorly-rated. Like or Dislike: Thumb up 1 Thumb down 4

 • Hangi ırklar konuşmaya ve ele alıştırmaya elverişlidir ??

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 3

  • Hepsi.

   Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 6 Thumb down 1

  • lutinolar daha hareketli ve öğrenmeye hevesli kuşlardır :) ve çok oyuncular benim lutino kuşum 29 kelime biliyor ve henuz 9 aylık

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 3

   • O kuşuna göre değişir. Sağlıklı kuş olduktan sonra o da hareketli olur.

    Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 • sizce 40 tlyi geçmeyecek tür olarak hangisini almalıyım

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 1

  • görünüş olarak diosan hollanda al yavru olarak al cok güzel kabarık tuylu oluyo yavruları sewımlı

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 1

  • muhabbet kuşlarının çoğu 20-30 tl

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 1

  • Yerli kuşları tercih edebilirsiniz.

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 1

  • bence kesinlikle ingiliz al normal kuşlardan büyük oluyorlar bence ya yeşil ya da mavi al sarılarda hoş duruyor :))

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • benim kuşum ince uzun 1 yaşında bana çok alışkın yüzüme çıkıp gagasını yavaş yavaş dokundurarak öpücük yapıo taptap yapıo çok akllı boyu uzn bazn şişmanlşıyor ama fazla deil kuşum hangi icnstir??

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 0

 • arkadaşlar merhaba 1 aylık erkek muhabbet kuşu aldım 3 gün oluyorr alalı çok sessiz hiç yaklaşmıyor bize arada konuşuyorum ama elimi uzattığımda korkuyor nasıl alıştıracağım kendime? birde hiç ötmüyor? bir sorum daha var kuşu kafesten çıkartmalımıyım çıkartmamalımıyımm?bana yardımcı olursanız sevinirim:(

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

  • Yavru olması nedeniyle ürkek olması doğal. kafesten çıkarmadan elinizi bir müddet kafesin içinde tutun. Mümkünse elinizden yem yedirin. Bir süre sonra size alışacaktır. Daha sonra elinizin üstünde kafesten dışarı çıkarabilirsiniz. Avucunuza almamaya özen gösterin. Bu onu ürkek yapar.

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • kardeş sen o kuşu günde 2 saat kafesten çıkar ve ortama alışsın elinden yem yimesini sala bak göreceksin düzelecektir ve en samimi arkadaş olacaksınız .by.

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • kuşu birde aç bırakarak eğitmeyi dene yemi elinden yedir

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 2

 • çekoslavakla yerliyi çift yapsak olurmu ???

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • merhaba funda zamanla alışır o ve ara sıra kafesten cıkar kapısını acık bırak camı kapıyı kapat tabiki icerde ucsun biraz hep kafeste olmaz :)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • merhaba funda hanım ben muhabbet kuşu üreticisiyim .ismim berkant.
  sitelere bakarken gözüme takıldı.
  kuşu alalı daha 3gün olmuş bir kuşu alımdan ilk 15 gün kafesten dışarı salmayın .(ucurmayın)
  ardından kuşu bir gün boyunca aç bırakın bu sistem kuşun sizi tanımasına vede elinizden ilk yemini yemesine vede sizi daha yakından tanımasına yardımcı olur elinize bir miktar yem alıp kafesin kapısından dışarıda tutun o ister istemez elinize gelecektir.
  ve sakın kuşla diyalog halindeyken ani hareketlerden kaçının kuşun korkmasına neden olur ve size yaklaşımı zorlaşır.bende bu kadar.(kuşunuz daha küçük bu iş biraz sabır işidir unutmayın ilgi herşeyin önüne geçer.)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • Benim kuşum 2 aylık ve benden çok korkuyor ne yapmalıyım _?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • yaa arkadas ben 2 tane yerli muhabbet kus aldim mavi beyaz gibi renkleri var erkek olani kanatlari filan ii ama disi olani ucamiyor bunun nedeni yasimi ciftlesmesine engel mi bu durum gidip pet shopa geri verecem olmazsa lütfe cvp verinn arkadaslarr

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • ben bir kuş aldım ve beyaz. sanırım muhabbet kuşu. tüyleri kabarık değil ve sessiz bir kuş. bu kuşun sağlıklı olup olmadğını neden anlayabilirim? benimle konuşur mu

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • Hasta bir kuş, tüylerini kabartıp, hareketsiz durur. Gözleri yarı açık ve uykulu görünür. Etrafa karşı ilgisizdir.

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • NOT:daha 7-8 aylık
  benim kuşum ingiliz muhabbet kuşu sadece bana geliyor ama hala konuşmuyor

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • benimde bir ingiliz muhabbet kuşum var onu tam kulak arkası boynundan yavşça kaşıyın çok hoşuna gidiyor tavsiye ediyorum

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • benim iki kuşum var hollanda cinsi ikisinin gagsının renkleri aynı ama erkekmi dişimi bilemiyorum ama öpüşüyorlar birbirlerini kaşıyorlar aynı cins olsalarda bu haraketleri yaparlarmı.ben nasıl anlıyıcam onların hangisi dişi hangisi erkek yada ıkısıde aynı cınsmı yardım edın bana

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • bence aç bırakmayın

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • merheba doğa bey aldığınız kuş beyaz ise muhtamelen albino cinsidir size bir şeyler söylemeden önce uzman tv den kşlarla ilgili her şeyi dinliyebilirsiniz kuşunuzu fazla güneş alan yerde tutmayın albinolar en çok deri problemi görülen muhabbet kuşu cinsidir tüylerinin kabarık olmaması iyi bir şey sessiz olması normal akşam saatlerinde onunla kısa kelimeleri konuşabilirsin kuşunun yanındayken ani hareketlerden uzak dur yumuşak bir ses tonuyla konuş ve yemliği ile suluğunun temiz olmasına özen göster ve sakın bayatlamış yemler alma taze olmasına dikkat et

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1

 • Nerhaba Ama Açlıkla Egitim Veya Başka Birşey Olmaz. Ben İlk Aldıgım Mavişim 2 Günde Omzuma KondurdumÇok Fazla Durmasada Alıştı Şimdi Kendisi Geliyor Ama Öbür Dediklerinizde Size Katılıyorum

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • merebalar sana yardımc olacağım . Bu kuşu yaklaşık 1 hafta dışarı çıkarma ama elini yavaşça kafesin içine sok ürkütmeden ama onu okşa sev kafasını kaşı ve elini bir tünek gibi yap ondan sonra elini kuşun göğsüne doğru götür ve yavaş yavaş ona dokun ve azcık göğsünden kaldırmaya çalış onu o sırada eline gelcek Tmm mı . 2 gn devam et bu sölediklerimi ondann snra onu dışarı çıkarmaya çalış ilk başta dışarı çıkmayı istemicek ama sonra çıkıcak elinle ..sana kplay gelsin .umarım yardımcı olmuşumdur

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Ben dün bir muhabbet kuşu aldım. Fakat dişi mi erkek mi bilemiyorum ceresi açık mavimsi buz mavisi gibi.. İnternette araştırma yaptım beyaza benzeyenleri dişi demiş fakat mavilikler olduğu için erkek olabileceğini de düşünüyorum. Fotoğrafının linkini de atıyım bana yardımcı olun. :) http://c1210.hizliresim.com/12/4/dn5c3.jpg

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Kuşun kesinlikle dişidir. Sevimli çok güzel bir kuş

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • kuş daha yavru 5-6 ay sonra rengi oturur o zaman anlarsın :)

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Linke baktım kuşun erkek canım :)

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • gözün aydın bi kızın olmuş :) kuşun dişi derya

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • erkek

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • tam bilemedim ama burun deliklerinin çevresi her kuşun beyaz olur o yüzden erkek gibi duruyor ama gası koyu krem tonunda olduğu için dişide olabilir ben sana bir adres veriyim o adreste kuşlarla ilgili bilgiler var ordan her hangi bir resme yorum atıp sor eğer varsa notlar bölümünde olabilir http://www.facebook.com/MMSevenler?fref=ts

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • tam bilemedim ama burun deliklerinin çevresi her kuşun beyaz olur o yüzden erkek gibi duruyor ama gası koyu krem tonunda olduğu için dişide olabilir ben sana bir adres veriyim o adreste kuşlarla ilgili bilgiler var ordan her hangi bir resme yorum atıp sor eğer varsa notlar bölümünde olabilir http://www.facebook.com/MMSevenler?fref=ts

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • tam bilemedim ama burun deliklerinin çevresi her kuşun beyaz olur o yüzden erkek gibi duruyor ama gası koyu krem tonunda olduğu için dişide olabilir ben sana bir adres veriyim o adreste kuşlarla ilgili bilgiler var ordan her hangi bir resme yorum atıp sor eğer varsa notlar bölümünde olabilir http://www.facebook.com/MMSevenler?fref=ts

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • tam bilemedim ama burun deliklerinin çevresi her kuşun beyaz olur o yüzden erkek gibi duruyor ama gası koyu krem tonunda olduğu için dişide olabilir ben sana bir adres veriyim o adreste kuşlarla ilgili bilgiler var ordan her hangi bir resme yorum atıp sor eğer varsa notlar bölümünde olabilir http://www.facebook.com/MMSevenler?fref=ts

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • dişi kesinlikle % 10000000000 dişi

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • muhabbet kuşun dişi derya hanım

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • bu bir kız

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • deryacm gagası masmavi olacak fakat mavilik üstnde beyazlık varsa dişidir.burun delikleri beyazsada dşidir.

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • kusun gagası mor olan erkek beyaz yada sarı olan kız olur ben bu nu enıstemden ogrendım ben ım ıkı kusum var su an da erkek olanını dun detırdım kız olanını da 8 12 2012 tarıhınde getırım kız 4 aylık erkek 15 gunluk senınkısı kıza benzıyor

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Onu Konuşturamazsın Daha Sen İşi Bitik

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • olur istersen jumboyla yerli bile yaparsın ama kuşlar kırma çıkar.

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Benim Bi Tane ÇekosLavakya Muhabbet Kuşum Ve Bi Tanede YerLi Muhabbet KuŞum Var ÇekosLavakya : Erkek YerLi : Dişi ÇiftLeşirLermi ? Dişi 1 Yaşında Erkek 1 bucuk yaşında

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Arkadaşlar muhabbet kuşlarının ayaklarının soğuk olup olmamasına dikkat edin, eğer ayağı soğuksa hasta oluyorlar va bunun tedavisi yok bu yüzden ayğı soğuk olsun soğuk olmasın suyuna kuş vittaminlerinden damlatın arkadaş tavsiyesi:)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • ben muhabbet kuşu aldım ama cinsini tambilmiyorum şuan daha 30 günlük ama yerlü muhabbet kuşu büyüklüğünde cinsi nedir sizce ?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • arkadaşlar öncelikle erkek kuş mavi veya mor gaga olur dişi ise beyaz veya kahverengi gagalı olurlar öncelikle bunu bilin.

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • üretim yapacak arkadaşlar sabırlı olup iyi ve sağlıklı bir eş seçmeliler bunun için önce alacağınız kuşları mümkünse 6 aylıkken eş olarak almak en güzelidir ve bence 10 aylık olmadan yuvalık takılmamalı 10 aydan sonra nijer tohumu mama gibi ek besinler kullanarak eşleşmeye hazırlana bilinir kuşlara iki günde bir vitamin verile bilir yalnız en önemli etken mama dır sadece yem kuşun hayat kalitesini çok düşürür ishal olduğu zaman hemen ilaç yerine kuru ekmek ve ya bebe bisküvisi verebilirsiniz yemleri çok az koyun yemliğe yarım parmak kalınlığında ama hergün değiştirin suyunuda hergün tazeleyin ve yine çok önemli yerini asla değiştirmeyin çünkü mubişler çok hassas kuşlardır üretime ilk başladığım sıralar yumurtlamış bir çiftimin yerini değiştirdiğim için yumurtaya yatmadılar onun için dikkat edin…

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • çekoslovak muhabbet kuşları daha iyi eğitilebilir çünkü benim çek kuşum var salonda 5 kişiyiz tek bana konuyor benden yem yiyor kafasını bana kaşıttırıyor bendeyken kimseye gitmiyor ayrıca burnumu felan yanaklarımı gagasıyla öpüyor kısacası sahibiyle çok iyi ilişkiler kurabilen bir tür onu bulamazsanız hollanda veya albino

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

  • slm sarı mavı erkek dısıde beyaz albıno ama dısı dıye bılıyom burundakı et kısmı__beyaz bır kac defafa kuluckaya gırıp cıktı dahada gırmıyo erkek öpyo kafa__sallıyo hep yanında ıkı aydır kulucka takılı

   Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • BENİM SULTAN IM VAR BİTANE.. 1 HAFTA ÖNCE YUMURTA ATTI… VE BENDE YANINA ERKEK SULTAN ALMAYA KARAR VERDİM.. ALDIM.. FAKAT ALDIGIM KUŞ SESSİZ ŞAŞKIN ÜRKMÜŞ Bİ VAZİYETTE… BİLMİYORUM BİRBİRLERİNE ALIŞIRLARMI ? BENİM SULTANIM BİZE ÇOK ALSKINDI OMZUMUZDAN İNMEZ VE BİZİMLE MASA DA YEMEK YERDİ.. BİZDEN SOĞARMI ? BİLGİSİ OLAN VARSA BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1

 • Benim kuşu hollanda ve ıngiliz meleziymiş özellikleri nelerdir

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • kuşumun bana alışması için ne yapmam gerekir.elime zorla geliyor ve hemen başkayere uçuyor

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • benim beş kuşum oldu ama sadece iki kez eşli oldu eğer birisi çok uysal cana yakın eğitimli, diğeri ise korkak ise anlaşamazlar çünkü ilk başta birbirlerine saldırırlar sonra biraz alışırlar eş gibi dururlar fakat sürekli kavga ederler benim bıcırığım ile çiğdemim vardı öldüler onlar eş gibi davranırlardı fakat yem yerken su içerken kavga ederlerdi en sonunda bıcırık dayanamadı öldü (çiğdemi aldım bıcırığın yanına)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • https://www.facebook.com/pages/Muhabbet-Ku%C5%9Fl… Burdan yardım edebiliriz

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • ben 120 tl ye papağan aldım ama çenesi çok düşük
  ne yapabilirim

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • küçük veya büyük(tabi küçükler daha uygun) muhabbet kuşlarını ele vey kendinize alıştırmanı tek yolu kafesinde yem bulundurulmayacak acıktığında elle beslenecek inat edebilir ama aç kalınca mecburen elden beslenmeyi kabul edecktir.tam korkuyu atıp alıştıktan sonrada artık kafesine yem bırakılabilir

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • kuşlarının fotoğraflarını çekerek buraya koyabilirsin illaki bi arkadaşın yardımı olur ama aynı cins kuşlarda kusmuklaşabilir

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Merhabalar bnm cicikusm bazn ötüyor elime aldigimda tüylerini falan temizliyor ama yere yada kafese bıraktıgmda hiç hareket etmiyor.Bide kafasının üstünde mavilik var bir kısım.gözleri siyah kuyrugu uzn.bu konuda biraz bilgilendirir misiniz?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • benim kuşum çekoslava muhabet kuşu

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Benim 2 kuşum var biri erkek biri kın biri 6 biri 4.5 aylık fln her halde nası çiftleştirebilirm

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • kaç aylık oldugunu nası anlarız

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • muhabbeti nası çiftleştiririm

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0