Mum nasıl yapılır?

Mum nasıl yapılır?

0.0 (0 oy)
Mum nasıl yapılır?

Mum denildiğinde ilk önce herkesin aklına elektrikler kesildiğinde bize ışık kaynağı olan bir ürün gibi gelebilir. Mum eskiden bilindiği gibi artık yalnızca bir aydınlatma aracı değildir. Mumu bireyler artık çok farklı şekillerde kullanmaktadırlar. Mum kullanmayı seven kişiler, kullanmaktan kastımız mumu yakarak değil sanki bir dekorasyon malzemesi gibi evlerinin belirli yerlerine döşeyerek rahatlamalarını sağlamaktadırlar.

Mum yapımı kolay bir madde olması ve ucuz olmasına rağmen her evde en fazla tercih edilen dekorasyon araçlarından biri haline gelmiştir. Mum evlerin en çok salonlarında vitrinlerinde biblolarınızın hemen yanında, beğendiğiniz kokulardaki çeşitleriyle evinizin havasını oldukça değiştirmektedir.

mum

Yatak odalarında mumun gecenizi nasıl farklı hale getirdiğini deneyenler bilmektedir. Mum ışığında birlikte olan eşler çok renkli ilişkiler içerisinde gecelerini geçirmektedir. Mumun bu tür etkilerine inanmayan kişiler bir kereliğine denesinler ve daha sonra kendi arzularıyla yeniden yatak odalarını mumlarla döşeyerek vazgeçemeyeceklerdir. Hele ki yatak odasına döşenen mum kokulu olduğunda ortamın loş ışığı ve ferahlatıcı etkisiyle birlikte heyecanınız artarak mumu daha da çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Mum psikolojik olarak rahatlatıcı etkisini içerdiği kokulardan almış olsa bile bu işi yalnızca mum alevi de gerçekleştirerek rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Elektrikler kesildiği zamanlar yapacak pek bir şeyimiz kalmadığından dolayı mum alevini izleyerek zamanın geçmesini beklerdik ve hiç canımız sıkılmazdı öyle değil mi? İşte bu durum mumun alevinin insan üzerindeki psikolojik rahatlatma etkisinden meydana gelmektedir.

Mum nasıl yapılır?

Mum için öncelikle malzemelerimiz; 1 kilogram parafin maddesi, 100 gram stearin maddesi, Mumu bir şekle sokabilmek için mum kalıbı, Mumu renklendirmek için mum boyası, Fitil için ise kalın bir ip, Eğer mumunuzun kokulu olmasını istiyorsanız esansı da katabilirsiniz.

Öncelikle parafini bir tencereye koyarak kısık ateşte eritiyoruz ve ardından stearin maddesini de katılaşması için ekliyoruz. İstediğiniz kadar mum boyası ve kokulu olmasını istiyorsanız esansı da ekleyerek kalıba döküyor ve donmasını bekliyorsunuz.