Nasıl beslenmeliyiz

Nasıl beslenmeliyiz

Beslenme alışkanlarına dikkat etmek sadece diyet yapan kişilerin ya da aşırı kilolarından şikayetçi olanların edinmesi gereken bir alışkanlık değildir.
0.0 (0 oy)
Yanlış beslenme ile yaşamımızda birçok şey aksaklığa uğradığı gibi sağlığımızda da önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Sağlıklı beslenen kişilerin uzun ve sağlıklı yaşadığı gibi işlerinde ki başarısı da çok önemli etken olmaktadır. Bu neden ile sağlıklı beslenmenin yollarını araştırmalı ve öğrenmeliyiz.  Sağlıklı beslenme için uzmanlar çok değişik yöntemler ve önerilerde bulunarak beslenmemize yardımcı olmaktadır.

Doğru beslenme için öncelikle tıka basa doyarak sofradan kalkmamızı yasaklamaktadırlar. Çünkü aşırı miktarda yenilen yemeğin sindirilmesi uzun olacağından sindirim sistemimiz sıkıntı yaşamaktadır. Bu neden ile yavaş yiyerek ve doymadan masadan kalkmamız gerekir. Bu konuda peygamberimiz de bir hadis de sofradan doymadan kalkmamız gerektiğini söylemiştir. 1400 yıl önce bile önemine dikkat edilen bu konu bizim de önceliklerimiz arasında olmalıdır. Öğün aralarında ara sıra atıştırmak ise sağlıklı beslenmenin önünü açacaktır. Bazı uzmanlar bu öğün arasını 5-7 defa yapmamız gerektiğini söylemektedir.

Beslenme alışkanlığımız özellikle sebze ve meyve üzerine planlanmalıdır. Çünkü sebze ve meyve ile beslenmenin en doğru yöntem olduğunu yüz yıllardır tüm uzmanlar ifade etmektedir. İnsanın sağlık bulması için her şeyi doğada bulacağımızı bildiğimiz halde bu tür beslenme yoluna gitmemek sağlığımız açısından önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Hayvansal gıda beslenmesinden uzak duracağımız gibi tamamen de yemeden uzak durmamalıyız. Küçük öğünler şekilde haftada bir yenilebileceğini diyet uzmanları dahi ifade etmektedir. Özellikle et türü gıdaların mangal kömürü ile pişirilmemesi ve haşlanarak tüketilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Mangal kömürü kansere neden olduğu için şiddet ile kullanımı yapılmaması öğütlenmektedir. Haşlama ile tüketilen et ürünlerinin sağlığımız açısından faydası dahi olduğu söylenebilir. Elbette hayvansal gıdalardan alınacak proteine de ihtiyacımız olduğundan bunu tamamen kesmeyiniz. Balık ürünleri de beslenme de ihmal edilmemesi gereken unsurlar arasındadır.