Nasıl daha iyi evlat yetiştirilir

Nasıl daha iyi evlat yetiştirilir

Ebeveynler için geleceğe yararlı bir çocuk yetiştirmek her zaman zorlu bir süreç olmak zorunda değildir. Dikkat edeceğiniz bazı ufak noktalar ile sağlıklı ve geleceğe faydalı çocuklar yetiştirebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Dünyaya gelen bir canlının yaşantısı annenin bebeğini bağrına basması ile başlar bu sırada annenin kucaklayıcılığı kadar babanın da sevgisi ve coşkusu ile evlat paha biçilmez en değerli varlıkları ilk andan itibaren olacaktır. Bu yaşanacak süreç tüm yaşantı boyunca hiç değişmeyerek sürecektir. İşte anne ve babasının en kıymetlisi ve vazgeçilmezi olan evlatları daha ilk andan itibaren koruma içgüdüsü ile büyüyerek yetişecektir. İlk olarak anne ve babaların evlat sahibi olmadan evvel tüm şartlarını elverişli hale getirerek evlat sahibi olmak için yeterli olacak imkanların oluştuğunu ve kendilerinin de anne ve baba olmaya hazır olduklarını hissetmeleri ile başlaması gereklidir. Bu çok önemlidir ve dikkat edilerek tüm ayrıntıların ve değerlendirmelerinin yapılması aşamasından sonra belirlenmelidir. Çünkü doğada bulunan tüm canlı varlıklardan daha narin ve daha fazla önem ve özen gösterilmesi gereken en zor büyüyen varlığı kuşkusuz çocuklarımızdır bunun için de bizim varlığımız olan çocuklarımız bizlerin kıymetlisidir.

 

Daha ilk anından itibaren çocuklarımıza ilk olarak onlara verebileceğimiz tek şey sanırım sevgimizdir. Gördüğü sevgi ve ilgi ile yaşantısına başlayan bebeğin de bu şekilde mutlu ve huzurlu olması sağlanabilir. Çünkü bebekler ilk doğduğu andan itibaren sevginin varlığını hissetmektedirler. İşte bu karşılıklı gelişen ve büyüyen sevgi ile bebekler yaşantılarını ve gelişmelerini sürdüreceklerdir. Büyüyen çocuklar zaman esnasında da anne ve babasından sevgi ve anlayış beklerler. Sıcak bir yuva özlemi dışında çocuklar ailelerinden mutlu ve huzur da isterler. Sık sık kavga eden çiftlerin bu ortamda yetiştirecekleri ve büyütecekleri çocuklarının daha ileriki dönemlerdeki yaşantısında çocukları ile ilgili sorunlarla karşılaşmaları ve kötü eğilimlere yönelmeleri olaylarına rastlanılabilinir. Bunun için öncelikli olarak anne ve babanın çocuğunun yanında yaşadıkları sorunları yaşamamaları kendi aralarında çözmeye çalışmaları eğer çözümleyemiyor ise de çocuklarını kurtarıcı olarak görmemeleri gerekir. Evlilik için çocuklar kurtarıcı ve çözümleyici unsur olarak kesinlikle düşünülmemelidir. Ancak mutlu ve sakin ortamda sevgi ile yetişen çocuklar yaşantılarında daha dingin ve verimli bir birey olarak yaşantılarını sürdürmektedirler.