Nasıl güzel kek yapılır

Nasıl güzel kek yapılır

Çay saatlerinin ve misafir davetlerinin vazgeçilmezi olan birbirinden güzel keklerin tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
Sevdiklerimize ikramlık olarak hazırlayabileceğimiz ya da kendimizin bir anda istediği mis gibi kokan sıcacık ve kabarmış olan bir keke sanırım kimse hayır diyemez. Ama kek hazırlarken dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır ki bunlara riayet ederek kekimizin daha güzel olmasını sağlayabiliriz.

 

Kek çok basit bir tatlı hamur çeşidi olsa da herkes güzel ve lezzetli kek yapamaz. Bunun için güzel ve lezzetli kek hazırlamak için ilk yapılacak olan işler arasında yumurtalarımız dolapta ise onları dolaptan çıkartarak oda sıcaklığına koyarak bekletmek olacaktır. Bunun akabinde kek için gerekli olan malzemeleri hazırlayarak kek yapma işlemine koyulabiliriz. Öncelikli olarak kek için kullanılacak malzemeleri sanırım herkes biliyor ise de bizler sıralayacak olursak yumurta, un, şeker, süt, kabartma tozu, margarin veya sıvıyağ ve şeker bunlar arasındadır. Bir de keke konulacak yardımcılar da olabilir ki bunlar arasında ceviz, fındık, fıstık, havuç, elma, kakao, çeşitli gıda boyaları, kuru üzüm vs. daha birçok malzemeyi arkası arkasına sıralayabiliriz ki bu çeşitleri çoğaltmak ve arttırmak ta sonuçta bizlerin yaratıcılığına kalan unsurlar olarak belirtebiliriz.

 

Kek malzemelerinin ilk olarak sıvı malzemelerinin bir araya getirilmesi gerekmektedir daha sonrasında katı malzemelere geçilmektedir. Buna dikkat edilmesi kek hazırlamanın püf noktaları arasındadır bir de ekleyeceğimiz unu, kabartma tozu elekten eleyerek kek malzememizin içerisine karıştırır isek sonuç daha güzel olacaktır. Her tatlı hazırlarken mutlaka içine bir tutamda tuz eklerseniz hamurunuzun daha güzel ve bereketli olmasını sağlayabilirsiniz bu büyüklerimizin bizlere bir tavsiyesidir. Tüm malzemeler bir araya getirilerek hazırlanan kek hamurundan sonra kekin pişirilecek olan fırın tepsisinin ya da kek kalıbının hazırlanması aşaması vardır ki bu aşamada tepsinin çok iyi bir şekilde yağlanması gereklidir. Bu şekilde pişen kekin çıkması sırasında zorluk yaşanmayacaktır. Fırın pişirme ayarı 170 dereceye getirilerek istenilen kek elde edilir.