Nasıl polis olurum

Nasıl polis olurum

Polis meslek yüksek okulları, polis akademisi güvenlik bilimleri fakültesi ve polis meslek eğitim merkezlerinde gerekli eğitimleri alarak polis olabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Polis olmak bir çok kişinin çocukluktan hayalidir. Özellikle ailesinde veya akrabalarında polis olanlar bu şerefli görevi yapmayı herşeyden çok isterler.

Son yıllarda polislerle ilgili çıkan üzücü ve düşündürücü haberler bir çok kişiyi bu meslekten soğutsa da polis olmak isteyenlerin sayısı günümüzde de oldukça fazladır.

Ülkemizde polis olabilmek için dört farklı yol izlenebilir. Bunlar, Polis kolejleri, Polis meslek yüksek okulları, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi ve Polis Meslek Eğitim Merkezleridir.

Nasıl polis olurum

Polis kolejleri lise düzeyindedir. Ankara ve Bursa’da yatılı eğitim veren iki Polis koleji bulunmaktadır.

Bu okullara öğrenci alımı ortaokul başarı puanına göre yapılır. Seçim Ankara Polis Koleji müdürlüğünde yapılır.

Polis kolejinde bir yılı İngilizce hazırlık olmak üzere dört yıl eğitim verilir. Bu okulu bitirenler Polis Akademisi’ne sınavsız girerler.

Polis akademisinden komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olurlar ve birinci sınıf emniyet müdürlüğüne kadar yükselebilirler.

2 yıllık eğitim veren Polis Meslek Yüksekokulları ise polis olabilmek için ülkemizdeki bir başka yöntemdir. Bu okula girecek öğrencilerin YGS’den en az 300 puan almış olması şarttır.

2)-Polislik için ikinci yol ise, 2 yıllık eğitim veren Polis Meslek Yüksekokullarıdır (PMYO). 2010 yılı için YGS'den en az 300 puan alanlar başvurabilecektir.

Bu okullara girmenin bir çok şartı mevcuttur. Örneğin bu okula girecek erkeklerin 167 cmden, kızların ise 165 cmden kısa olmaması gerekir. Tüm başvuranların beden kitle endeksi 15 ile 30 arasında olmalıdır.

Üçüncü yöntem Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'dir. Akademi amir yetiştirir.Evli, boşanmış veya nikahsız yaşayanlar bu okula alınmaz.

Bu okula girecek erkeklerin 167 cmden, kızların ise 165 cmden kısa olmaması gerekir. Tüm başvuranların beden kitle endeksi 15 ile 30 arasında olmalıdır.

Son yöntem ise üniversite mezunlarının aldığı 6 aylık Polis Meslek Eğitim Merkezleri aracılığı ile polis olmaktır. Her türlü üniversiteden mezun olmuş kişi şartlara uyuyorsa bu okula başvurabilir.