Nba'de lokavt nasıl oldu

Nba'de lokavt nasıl oldu

NBA takım sahipleri ile sporcular arasında yapılan resmi sözleşmeler bulunmaktadır. Bu sözleşmelerin ise bazı durumlarda bozulabildiği görülmektedir.
0.0 (0 oy)
Tam adı National Basketball Association olan Amerikan basketbol ligi tüm dünyada ilgi gören ve futbol dünya kupasından sonra en çok izlenen organizasyondur. Normal sezonda tüm takımlar 82 maç oynarlar. Doğu konferansı ve Batı konferansının ilk sıralarını alan takımlar Playoff denen son turda birbirleri ile eşleşirler.

NBA’de  takım sahipleri ile sporcular arasında toplu iş sözleşmeleri yapılır. Taraflar uzun süre bu konuda pazarlık yaparlar. Ancak bazen bu görüşmeler anlaşma ile sonuçlanmaz. Bu durumda karar alınır ve lig anlaşma sağlanıncaya kadar oynanmaz.

Abd ekonomisine katkısı yıllık yaklaşık 10 milyar dolar olan Nba’de daha önce de bir çok kez lokavt yaşanmış ve bunların hepsi başarı ile atlatılmıştır. Nba’de lokavt olduğu anda tüm Amerikan kurumları lokavtın çözülmesi için devreye girerler.

2011 nba lokavtının tam nedeni ise Takım sahiplerinin oyuncu maaşlarında %38’e varan oranda indirim istemesi. Bu isteği   oyuncular sendikası’nın kabul etmesi mümkün görünmüyor. 2011 Nba lokavtının diğer lokavtlardan farkı takım sahiplerinin maaş düşümü yanında daha kısa süreli kontratlar istemesi.

nba lokavt problemi

Yapılan kamuoyu araştırmalarında Amerikan toplumu bu konuda oyuncu sendikasının yanında yer almakta. Bunun temel nedeni Amerikalılar için Nba’in  bir yaşam tarzı olması. Ayrıca Nba oyuncularının bütçeye yaptığı büyük katkı.

Nba Amerika’da bir çok gencin kötü yollara sapmaktansa basketbolla uğraşmasını , sporla ilgilenmesini sağlıyor. Bu nedenle Amerika’da Nba toplumsal bir destek rolünde.

Nba’de en son lokavt 1998 yılında yaşanmıştı. Sezon devam ederken sorunun çözülememesi sonrası 82 maçlık periyod 50 maçta sona ermişti. Ancak bu kez sorunun daha derin olduğu ve ağustos sonundaki görüşmelerde de bir çözüm çıkmasının beklenmediği Birleşik devletler gazetelerince baş sayfadan verilmekte.