Ofsayt nasıl olur

Ofsayt nasıl olur

Futbolun en fazla merak edilen ve insanların akıllarında soru işaretlerine yol açan ofsayt pozisyonu ile ilgili bilgileri sizlere anlatıyoruz.
0.0 (0 oy)
Türkiye her ne kadar futbolla iç içe olsa da bir çok insan ofsayt’ın ne olduğunu bilmemektedir. Aslında ofsayt’ın ne olduğunu bilmemek Türkiye de çok komik bir şeydir. Sonuçta Türkiye de doğan her çocuk futbolla doğmaktadır. Daha 3 yaşındaki bir erkek çocuğuna futbol oynamayı öğretirler. Bundan dolayı bu konuda eksiklikler olduğunu düşündük ve sizlere güzel bir makale hazırlamaya çalıştık. Aslında makalede ofsayt’ın anlatılması bir hayli zordur. Anlayacağınızı ümit ediyoruz.

Elimize iki adet takım alalım. Birisi Fenerbahçe diğeri Galatasaray olsun. Fenerbahçeli bir futbolcu topu sürüyor ve ilerde bir futbolcuya topu atıyor. Eğer bu futbolcu Galatasaray’ın defansının arkasındaysa bu durum ofsayttır. Kaleci kesinlikle ofsayt’ı bozmaz. Kaleciyi ofsayt da düşünmemelisiniz. Fenerbahçeli futbolcu topu ilerideki arkadaşına attığında kaleciye en yakın kişi Fenerbahçeli birisiyse o zaman o kişi ofsayt’a düşmüş olur. Kısacası defansın arkasında karşı takımdan bir kişi olursa ve ona top atılırsa o kişi ofsayt’a düşmüş olur.

ofsayt

Elimizden geldiğince sizlere ofsayt’ın ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Ofsayt böyle bir şeydir. Aslında mantığı çok basittir. Bunu şöyle değerlendirelim. Takım atağa çıktığında tüm defansla birlikte çıktığını varsayalım. Eğer karşı takımdan biri sizin defansınıza yerleşirse ve topu kaptırırsanız o zaman o kişi topu alır ve rahatlıkla gol atabilir. Bunu engellemek için ofsayt taktiği meydana gelmiştir. Ofsayt olmasa futbolun olması çok zor bir şeydir. Ofsayt sayesinde futbol bu kadar güzeldir.