Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Dinimizin şartları arasında yer alan namazın öğlen kılınanın nasıl kılınabileceğini merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
namazda secdeye varan çocuk

Öğle namazı 10 rekâttır.( 4’ü ilk sünnet, 4’ü farz ve 2’si son sünnet). Öğle namazının ilk dört rekât sünneti tam sabah namazının iki rekât sünneti gibi kılınır. Yalnız bunda niyet "Bugünkü öğle namazının ilk sünnetine" şeklinde yapılabilir. Bir de burada ikinci rekâttan sonraki oturuş, son oturuş değil, birinci oturuş (tahiyyat) olduğundan bu oturuşta yalnız "Tahiyyat" okunur. Sonra "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkılır. Yalnız Besmele, Fatiha ve bir miktar da Kur'an okunarak rükû ve secde yapılır. Ondan sonra dördüncü rekât için "Allahu Ekber" denilerek ayağa kalkılır. Bunda da yalnız besmele ile Fatiha ve bir miktar da Kur'an okunarak yine sabah namazında ki gibi, rükû ve secdeler yapılır. Sonra oturulur; bu oturuş son ka'dedir. Burada da Tahiyyat okunduktan sonra, Salli ve Barik, Rabbena atina duaları tamamen okunup, iki tarafa selam verilir(“ Esselamu aleyküm ve rahmetullah” önce sağa sonra sola). Böylece bu dört rekât sünnet kılınmış olur.

Öğle namazının dört rekat farzında ; sünnetten sonra namaza aykırı bir iş yapmadan ayağa kalkılır. İkamet  (Ezan okunur. Ezandan farklı olarak yalnızca Hayya alel-felah’tan sonra “Kad kaameti's-Salah” okunmasıdır.) getirilir. O günkü öğle namazının farzını kılmaya niyet edilir. Eller yukarıya kaldırılarak "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. İlk iki rekâtı sabah namazının iki rekât farzı gibi kılınır. Ancak bu iki rekattan sonraki oturuş, birinci ka'de olduğundan bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek üçüncü rekâta kalkılır. Yalnız besmele ile Fatiha sureleri (Fatiha’dan sonra bir miktar kur’an okunuşu farz namazında ilk oturuştan sonra yapılmaz.) okunur. Anlatıldığı gibi rükû ve secdelere varılır.  Sonra "Allahu Ekber" diyerek dördüncü rekâta kalkılır. Besmele ile yalnız Fatiha suresi okunarak rükû ve secdelere gidilir. Sonra oturulur. Bu oturuş son ka'dedir. Bunda "Tahiyyat" okunduktan sonra "Salli ve Barik, Rabbenâ âtinâ" duaları okunur ve iki tarafa selam verilir(“ Esselamu aleyküm ve rahmetullah” önce sağa sonra sola). Böylece öğlenin farzı bitmiş olur.

“Öğlenin farzında okunacak ayetler, sabah namazında okunacak miktardan daha az olur”.

Öğle namazının son iki rekât sünnetinde ise: Burada da, "Bugünkü öğle namazının son sünnetini kılmaya" diye niyet edilir ve tıpkı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bu son sünneti dört rekât kılmak müstahabdır. O zaman ya her iki rekâtta bir selam verilir veya dört rekâtın sonunda selam verilmelidir. Dört rekât sonunda selam verilince, ilk oturuşta yalnız "Rabbena atina" duası okunmaz. Üçüncü rekât için tekbir alınarak ayağa kalkındığında ise  "Sübhaneke" okunur. Sonra bu son iki rekât önceki iki rekât gibi kılınır.

Yalnız başına namaz kılan kimse, öğle namazlarının hem sünnetlerinde, hem de farzında kıraati, tekbirleri, tesbih ve tahmidleri gizlice yapar.

İmam ile birlikte kılarken, ayakta iken imam içinden okusa da, yüksek sesle okusa da, cemaat bir şey okumaz. Yalnız, birinci rekâtta, Sübhâneke okunur.  İmam, yüksek sesle Fatiha’yı bitirdiğinde, cemaat yavaşça "âmîn" der. Yüksek sesle söylenmesi hoş değildir. Rükû’dan kalkarken, imam  "Semi’allahü limen hamideh" deyince, cemaat yalnız, "Rabbenâ lekel hamd" der. Sonra eğilirken "Allahü ekber" diyerek, imamla birlikte cemaat de secdeye gider. Rükûda ve secdede yalnız başınaymış gibi devam edilir namaza, imam’ın selamı duyulana kadar.