Okey nasıl oynanır

Okey nasıl oynanır

Masa oyunları arasında ülkemizde en fazla tercih edilenlerden olan okey oyunu toplam dört kişi ile oynanan eğlenceli ve keyifli bir oyundur.
0.0 (0 oy)
Okey dört kişi ile oynanan bir masa oyunudur. Kuralları oldukça basittir. Ancak iyi takip gerektirir.

Okey in ana elemanları okey taşları ve okey ıstakalarıdır. Oyunda 1 den 13 e kadar sayılanmış 4 farklı renkte taş vardır ve her renkten aynı sayıya sahip 2’şer taş mevcuttur.

İki adet sahte okey ile toplam okey taşı sayısı 106 yı bulur. Okeyin en çok oynanan türleri ortaklı veya herkesin kendi hesabına oynadığı oyunlardır.

Okey nasıl oynanır

Oyuncular oyun başlamadan önce tüm taşları ıstakaların önüne 5 li şekilde dizerler. Bir taş açıkta kalır.

İki kez zar atılır. Bu zarlara göre taşların arasında seçim yapılır. Burada açılan taşın bir üstü okey olarak adlandırılır. Okey taşı oyundaki tüm taşların yerine kullanılabiliyor.

Tüm oyunculara 14, oyunu kuran oyuncunun sağındaki oyuncuya 15 taş verilir. Oyun 15 taşı olan oyuncunun işine yaramayan bir taşı atması ile başlar. Oyuncular isterlerse kendilerinden önce taş atanın attığı taşı alabilirler.

İsterlerse de yerdeki taşlardan en üsttekini çekerler. Elinde 15 taş olduğundan yine bir taşı yanındaki ile araya atar.

Sahte okey, okey olarak yere açılmış taşla aynı sayıdadır. Üstünde okeyle karıştırılmaması için sahte okey yazar. 2 adet sahte okey taşı vardır. Diğer taşlardan değer olarak bir farkı yoktur.

Okey olarak sayılan taş yere ilk olarak açılan taşın bir üstüdür. Bu nedenle eğer oyuncunun eline ilk taş dağıtımında okey ile aynı taş gelmişse buna gösterge denir. Elinde gösterge olan oyuncu 1 puan alır.

Okeyde oyun 14 taşın doğru şekilde sıraya dizilmesi ile biter. Taşlar birbirinin ardı sıra dizilmelidir. En az üç taş yanyana gelmelidir ve buna per denir.

Eğer oyuncu aynı renkten iki taşı da toplar ve elini bu tip taşlarla doldurursa buna çifte gitmek denir.

Toplam oyun bittiğinde oyuncunun elinde 7 çift taş olur. Çifte giden oyuncu bunu diğer arkadaşlarına söylemeyebilir. Ancak oyunun başında söylerse diğer oyuncuların attığı taşları istediği zaman görebilir.

Oyuncunun normal bir taşı atarak bitmesi 1 puan, okeyi 15. Taş olarak dışarı atıp bitmesi 2 puan sayılır. Okey oyununda esas okey i dışarı atarak bitmektir.