Orman Kebabı Nasıl Yapılır ?

Orman Kebabı Nasıl Yapılır ?

Et yemekleri ile aranız iyiyse sizlere et yemekleri arasında vazgeçilmez bir lezzet olan orman kebabını tavsiye ediyoruz.
0.0 (0 oy)
Kuzu eti, patates ve havucun muhteşem karışımından ve rengârenk görüntüsünden oluşan Orman Kebabı, çok lezzetli bir yemektir. Orman Kebabının tarifine geçmeden önce malzemelerini eksiksiz hazırlamak çok önemlidir.

Orman Kebabı tarifine uygularken gerekli olan malzemeler şu şekildedir: 1 kilo kuşbaşı Kuzu eti, ikişer adet kuru soğan ve havuç, üçer adet patates ve yeşil çarliston biber, dört diş sarımsak, bir çorba kaşığı un, yeteri miktarda su, birer tutam tuz, toz tavuk bulyon, kekik ve karabiber ile iki su bardağı konserve bezelyedir.

Orman Kebabı Nasıl Yapılır ?

Orman Kebabının malzemelerini hazır ettikten sonra yemeğin hazırlanışına geçilebilir. Öncelikli olarak tencerede kızdırılan yağın içine küp küp kesilmiş soğanları atın ve pembeleşinceye kadar kavurun.

Üzerine yine kaba bir şekilde doğranmış havuçları ekleyin. İncecik kıyılmış dört diş sarımsağı da tencereye ekleyerek karıştırın.

Tenceredeki malzemelere bir çorba kaşığı unu ve yeteri miktar suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Orman Kebabı tarifinin en önemli kısmı olan kuzu etlerinin eklenmesine sıra geldi. Küp şeklinde kesilmiş kuzu etlerini tencereye ekleyin, yanına yine küp şeklinde kesilmiş patatesleri de ilave edin.

İstediğiniz şekilde doğradığınız yeşil çarliston biberleri de Orman Kebabının üzerine ekledikten sonra birer tutam toz tavuk bulyonu, tuzu, kekiği ve karabiberi de katın.

Bütün bu işlem basamaklarının sonunda bezelyeleri de tencereye dökerek Orman Kebabını ortalama 20 dakika boyunca kısık ateşte pişirmeye bırakın. Sürenin sonunda rengârenk ve leziz bir Orman Kebabını afiyetle yiyebilirsiniz.