Örümcek ağının özellikleri

Örümcek ağının özellikleri

Örümceklerin ortaya çıkarttığı örümcek ağlarının esnek yapılarının ardındaki gizemi merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Örümcekler dünya üzerinde bulunan çok ilginç varlıklardan biridir. Çünkü örümcekleri günümüz teknolojisi bile çözememektedir. Örümcek ağının sağlamlığı ve esnekliği incelendiğinde inanılmaz şeyler ortaya çıkıyor gerçekten. İncecik bir şeyin çok büyük bir şey taşıması gerçekten inanılmaz bir olaydır. Bilim adamları bu yapıyı bugüne kadar daha taklit edememişlerdir. Gerçekten o kadar sağlam bir yapıya sahiptir ki aynı çaptaki çelikten bile 2 kat daha güçlüdür. Aynı zamanda öyle inanılmaz bir esnekliği bulunmaktadır ki, ne kadar çekerseniz çekin ilk anki haline tekrar dönmektedir.Örümcek ağlarının biraz esnekliğinden bahsedelim. Örümcek ağı öyle esnektir ki, kendisine yüksek hızda çarpan bir cismi, esnekliği sayesinde zarar görmeden rahatlıkla durdurabilir. Örümcek ağı üzerindeki yapışkanımsı şeyler sayesinde üzerine ne atarsanız atın üzerinde kalır. Çok ilginç ki o kadar esnek bir madde yapabilsek tekrar geldiği yere fırlayacaktır. Ama bu durum örümcek ağı için kesinlikle böyle değildir. Yapay olarak üretilmiş en iyi telden 4 kat daha fazla esnekliğe sahiptir.

ABD ülkesinde yaşayan bilim adamları örümcek ağını kullanmayı başarmış durumdadırlar. Örümcek çiftliği kurarak örümcekleri sağıp ipliklerini almaktadırlar. Günde yaklaşık 350 metre örümcek ağı elde ediyorlar. Bu örümcek ağlarından ABD ordusuna kurşun geçirmez yelekler yapılıyor. Örümcek ağını üretmek bugüne kadar mümkün olmadı. Bugünden sonrada pek mümkün olmayacak gibi. Ancak bu şekilde örümcekleri sağarak ağlarını elde edebilirsiniz.

Dünyada toplamda 35.000 örümcek cinsi bulunmaktadır. Bu kadar cins örümcek bulunmasına rağmen hepsinin özellikleri birbirinden farklıdır. Örümceklerde bildiğiniz gibi zehir bezleri bulunmaktadır. Karadul örümceği ve kahverengi örümce dışında çok az örümcek insanlar zarar verebilmektedir.

Dünyanın en büyük örümceğini her insan merak etmektedir elbette. Güney Amerika da “Goliath Tran-tula” örümceği dünyanın en büyük örümceğidir. Bir bacağının uzunluğu yaklaşık 25 cm bulmaktadır. Bu örümcek o kadar güçlüdür ki kurbağa, fare, kertenkele ve hatta küçük yılanları yiyebilecek kadar çok gücü bulunmaktadır.

Bildiğiniz gibi örümcekte bir böcek türüdür. Yalnız örümceklerin diğer böceklerden en büyük farkı 8 ayağa ve 8 göze sahip olmalarıdır. Bu özellik kesinlikle onları eşsiz kılmaktadır. Örümceklerin öyle özellikleri bulunmaktadır ki bunlardan biride; büyüme zamanında bir bacağı kırılsa dahi yerine yeni bir bacak çıkabilmektedir.

Örümceklerin ağ sistemi kesinlikle çok ilginçtir. Çünkü örümcekler vücudunda ağı depolamaktadır ve ağı dışarı fırlattıkları anda direk donarlar. İşte bu özellik sayesinde metrelerce uzunluğunda ağ örme kapasitelerine sahiptirler.

Örümceklerin çiftleşme sistemi kesinlikle çok ilginçtir. Bir çok türde dişiler erkekten yaklaşık 4 – 5 kat daha büyüktür. Çiftleştikten sonra dişiler erkeğini yemektedir. Bu dürüm gerçekten örümcekleri ilginç kılan bir özelliktir.