Osteoporoz nasıl oluşur?

Osteoporoz nasıl oluşur?

Toplum tarafından kemik erimesi olarak adlandırılan Osteoporoz, kemiklerin içerisinde bulunan protein miktarlarının azalması ile ortaya çıkar.
0.0 (0 oy)
Osteoporoz diğer adıyla kemik erimesi, kemiklerin içindeki protein miktarındaki azalma ve protein örgüsünün seyrelmesiyle kemiklerin kolay kırılmasına neden olan bir hastalıktır. En çok omurlarda ve bilek kemiklerinde görülse de vücudun bütün kemikleri bundan etkilenirler. Kemiğin birim hacmindeki minerallerin azalması olarak da söylenebilir.

osteoporoz nasıl oluşur?

Osteoporozun bir çok nedeni olabilir. En çok kalıtsal yoldan geçmektedir. Anne veya babadan birinde olan bu hastalığın çocuğa geçme oranı oldukça yüksektir. En çok Asya bölgesinde ve beyaz ırktaki insanlarda rastlanmaktadır. Bunun dışında düzgün beslenmeme, sürekli olarak oturma ve aynı ortamda bulunma, uzun süre boyunca alkol sigara gibi vücuda olumsuz bir çok etkisi olan ürünleri tüketme gibi sebeplerde hastalığın hem başlamasına hem de ileri düzeylere ulaşmasına neden olabilmektedir.

Çünkü yeterli beslenmeyen veya sürekli olarak oturan bir vücudun kemiklerinde, yeterli düzeyde mineral bulunmayabilir. Bu şekilde kemiğin yoğunluğunda azalma meydana gelir. Bu durum da kemiğin basınca olan dayanıklılığını azaltır. Sonuç olarak daha az dirence sahip bir kemik yapısıyla karşı karşıya kalınmaktadır...