Osteoporozun Önlenmesi

Osteoporozun Önlenmesi

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilen Osteoporoz, ciddi bir şekilde eklem ağrılarına yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)
Osteoporoz, vücuttaki kemiklerin çeşitli nedenlerle sertliğini kaybetmesi, zayıf ve delikli bir hal almasıdır. Özelliklede yoğun kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Günümüzde çoğunlukla da 65 yaşın üzerinde olan kişilerde görülen bu rahatsızlık zamanında gerekli önlemler
alınmadığı taktirde kişide ciddi anlamda eklem ve kemik rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Osteoporozun önlenebilmesi için öncelikle kişi tükettiği besinlere ve günlük vücut hareketlerine dikkat etmelidir. Kişi kemikleri güçlendirmek adına bol kalsiyumlu besinler tüketmeli ve düzenli olarak egzersizler yapmalıdır. Gün içerisindeki duruş ve hareket pozisyonlarına oldukça dikkat etmelidir.

osteoporoz nasıl önlenir

Otururken veya yürürken vücudun dik konumda olması üzerinde durulması gereken önemli bir noktadır. Gün içerisinde vücudun kaldırabileceğinden fazla yük kaldırılmaması gerekir. Bu yüklerin vücudun doğal şeklinin ve kemiklerin yapısının bozulmasında etkili olduğu unutulmamalıdır.

kemik erimesi  nasıl önlenir

Ayrıca uyurken de yüksek yastıkta uyulmamalı ve oturulan kanepe veya sandalyenin sırt dayanağı bölümünün dik olmasına dikkat edilmesi gerekir. Omurganın doğal S şeklinin de korunabilmesi için koltuk veya sandalyenin alt sırt bölgesine herhangi bir dayanak yerleştirilebilir (yastık gibi). Uygulanacak egzersiz programları bu hastalığın tedavisi için oldukça yararlı olacaktır.

kemik erimesi  nasıl önlenir

Ancak burada dikkat edilecek nokta egzersizlerin her yaş grubu için ayrı ayrı belirlenmesi gerektiğidir. Uygulanacak egzersizler her yaş grubuna hitap etmeyebilir. Bu açıdan yaşlılar için en iyi egzersiz yürüyüş yapmaktır. Beli, bacakları ve vücudun diğer bölümlerini zorlamayacak egzersizlerin yapılması şarttır.