latest news on ambien 2014 buy ambien online no prescription what is ambien overdose mg

how many milligrams of tramadol get you high tramadol generic tramadol prescription changes

how much tramadol will cause an overdose buy tramadol online without a prescription tramadol back pain

side effects tramadol hcl 50mg tablet buy tramadol online withdrawal from tramadol addiction

ambien sleep stories buy ambien online no prescription ambien side effects uti

tramadol hcl medicine buy tramadol online no prescription tramadol for dogs how long to take effect

discount fabrics soma buy soma soma de vetores online

Genel|24 Eylül 2010 20:22

Parfüm nasıl üretilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Parfüm nasıl yapılır?

Sokaklarda, alışveriş merkezlerinde gezerken parfüm kokularının burnumuza geldiğinde nefesimizi derin derin çekeriz. Bunun nedenlerinden bir tanesi parfümler yapılırken doğanın en güzel kokan bitki özlerinin karışımları ve parfümlerin kalıcılık, yayılma gibi özelliklerini özel laboratuar koşullarında güçlendirmeleri parfümleri daha da çekici hale getirmektedir.

Parfüm nasıl ve kim tarafından çıkartıldı sorusuna ise ilk olarak Fransız buluşu olan parfümün çıkartılmasının nedeni, Fransa’da kanalizasyon kokusunun her yere dağılarak bütün Fransa’yı pis koku altında bırakması insanların rahatsız olmalarına neden oluyordu.

Bunun çözümü olarak parfüm üretimi yapılmaya başlandı. Doğada bulunan bitki özlerinin o zamanın şartları ile distilasyon işlemi yapılarak gerekli diğer karışımları da eklenmesiyle birlikte parfüm oluşuyor.

parfüm nasıl yapılır

parfüm nasıl yapılır

Parfüm yapımı için kullanılan bitki özlerinin üretilebilmesi için, örneğin bir gül suyunun 5 ml üretilebilmesi için 2000 adet gül yaprağının distilasyon işlemi içerisine girmesi gerekmektedir.

Bu nedenle orijinal parfüm diye adlandırılan ve Fransız parfümleri denilen parfümlerinin tamamı bu işlemden geçtikleri için ve gerçek bitki özleri kullanıldığından dolayı bu parfümlerin kalıcılık ve tene uyum sağlama açısından etkileri tartışılamaz nicelikler kazanmıştır.

Parfümlerin bu kadar zahmetli olması ve bu kadar pahalı olmasından ötürü bu maddelerin çok daha az kullanıldığı fakat kalıcılık oranı yine tatmin eden açık parfümler tercih edilmeye başlandılar. Bazıları ise açık parfüm kullanmak yerine evde parfüm yapımı nasıl olur diye merak ederek parfüm yapmak onların kendi zevklerine uygun belki daha da kalıcı olarak yapmayı düşündükleri parfüm nasıl yapılır temellerini anlatmak istiyoruz.

Parfüm nasıl üretilir

Gerekli malzemeler;

Sandal ağacı yağından 5 damla

Ylang ylang yağından 10 damla

Bergamut yağından 10 damla

Gliserin 2 damla

Etil alkolden 100 ml

Tüm malzemelerimizi bir kaba koyarak karıştırıyoruz. Tavsiye edilen bekleme süresi 1 gün fakat 2 gün karışımın çözülmesi için bolca çalkalamanızı ve koyu renkte bir şişeye koymalısınız.

4 Yorum

 • erciyes universstesi kimya bölümü öğrencisiyim. bende kendı capımda parfum yapmak ıstıyorum verdıgınız tarıfı kullanacagın falan soyledıgınız malzemelerı nerden temin edebilirim?? bilgilendiren olursa sevinirim(A)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Bu parfüm erkekmi bayanmı?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • çerçilerde bulunur heralde

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • bitkisel ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. ayrıyeten ben bunları çok denedim sonuç vermiyor bunların dışında daha farklı şeyler katıyolar oyuzden uğraşıpta kendinizi yormayın.

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0