Parfüm nasıl yapılır

Parfüm nasıl yapılır

0.0 (0 oy)
Günlük hayatın vazgeçilmezi olan parfüm;  sık kullanım ve tüketim alışkanlıklarının başında yer alan ve en ihtiyaç duyduğumuz anlarda, kendimize uygun olan kokuyu tenimizde ferahlık, zerafet ve çoğunlukla da süslenmenin temel unsuru olarak kullanıdığımız mistik kokuların büyüsü olarak adlandırabiliriz.

Peki, parfüm nasıl yapılır hiç düşündünüz mü?

Sentetik kokuların doğada kendi hallerinde keşfi ile modern üretim yolculuğuna çıkan bir serüvenin en güzel halidir parfüm. Çağlar boyunca insan oğlunun çeşitli amaçlarına hizmet etmiş olan bu mistik kokular, önceleri ilaç daha sonra süslenmek ve zerafetin tamamlayıcısı olarak kullanılmaktadır. Gül bu amaca hizmet etmiş en doğal bitkilerin başında gelir. Gül kokusunu insanlar çeşitli formüller deneyerek taklit etmeye çalışmışlar ancak hiç bir formül bu güzel kokuyu olduğu gibi yansıtmaya yetmemiştir.

Bitkiler tüm bedenleriyle kokulara ulaşmamızda ana unsuru oluşturan tabii kaynaklardır. Parfüm için en sık kullanılan ve pahalı olan gül yaprağından elde edilen gül suyu endüstri halini alan bu sektörde, yapay malzemeler kullanılarak maliyetinden kaçınmaya ve aynı oranda kaliteninde düşmesine neden olmaktadır. Günümüz parfümlerini doğa ve kimyanın melezi ifadesiyle tanımlayan uzmanlar parfümü oluşturan bitki ve özleri şöyle özetliyor:

Yaprak ve saplar: Kekik, okaliptüs, ıtır çiçeği,tefarik, lavanta, biberiye, nane, defne.
Çiçekler: Gül, yasemin, karanfil, nergis, teber.
Meyve, tohumlar: Biber, kuru karanfil, vanilya, anason, hindistan cevizi.
Ağaçlar: Sandal, çam, sedir.
Kabuklar: Armut, tarçın.
Yosun: Meşe.
Bitki ve otlar: Tarhan, adaçayı, kekik.
İğneli yapraklar ve dallar: Ladin, çam, selvi.
Kökler: Vetiver, zencefil, süsen.
Meyve kabukları: Bergamut. limon, portakal, limet.

Tüketim amaçlarına göre çeşitleri

Parfum Deo Spray: Koltuk altlarına uygulanan, daha düşük konsantrasyonda ki form.
Parfum Body Lotion: Koku içeren vücut losyonu.
Parfum Shower and Bathing Gel: Koku içeren banyo veya duş sabunu dendiğinde genelde Eau de parfum ve Eau de Toilet anlaşılır. Parfümler genelde 30 ml.- 50ml. ve 100ml.'lik formlarda olabileceği gibi 30ml. - 75 ml. ve 125ml.'lik formlarda da olabilirler.Parfümlerin formülize oranları

Eau de parfüm: %12 parfüm+%88 su alkol

Eau de toillette: %9 parfüm+%91 su ve alkol

Eau de cologne: %2 parfüm+az alkol+bol su

Parfüm nasıl kullanılır

“Öpülmek istediğiniz yeri parfümleyin”.
(Coco Chanel)

“Parfümü kolunuzu yukarı kaldırıp tam önünüze sıkın ve yarattığınız koku bulutunun içine girin. Böylece binlerce parfüm molekülü vücudunuzun her yerine konacaktır”.
(Estée Lauder)