Parmak çıtlatmak zararlı mı

Parmak çıtlatmak zararlı mı

İstem dışı bir hareket olarak hepimizin ara sıra yaptığı parmak çıtlatmak ilerleyen dönemlerde insan sağlığı açısından zararlı olabiliyor.
0.0 (0 oy)
Halkımız arasında bilinenin aksine, parmak çıtlatmanın herhangi bir bilinen zararı yoktur. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda, ilerki yaşlarda parmak eklemlerinin kireçlenmesine sebep olduğuna dair hiçbir sonuca rastlanılmamıştır.Fakat yapılan bilimsel çalışmalar; parmaklarını çıtlatmayı devamlı haline getiren insanların kavrama yeteneğinin, normal insanlara göre %25 daha az olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.Yine de parmak çıtlatan insanların daha güçsüz olduğunu kesin bir ifadeyle söylemek mümkün değildir.

Parmak eklemlerinin gevşeme nedenlerinden birisi olarak gösterilen parmak çıtlatmasının, böyle bir etkiye neden olduğu da Amerika’da yapılan son çalışmalar sayesinde ispatlanmıştır. Kısacası parmak çıtlatmanın ciddi bir zararı yoktur. Uzun süre bilgisayar başında çalışan, yazı yazan ya da yapılan işlerde parmaklarını aktif olarak kullanan insanlar, parmaklarındaki uyuşma hissini ya da ağrıları geçirmek için parmak çıtlatma ya başvururlar. Parmaklardan gelen sesin nedeni; eklemlerinizde bulunan eklem sıvının gaz baloncukları haline dönüşmesidir. Parmak eklemleri gerildiği zaman, oluşan baskı sayesinde bu gaz balonları patlayarak duyduğumuz sesin çıkmasına neden olurlar. Bu sebepten bir defa parmaklarınızı çıtlattıktan sonra tekrar aynı şeyi denerseniz, muhtemelen aynı sesi tekrar duyamazsınız. Eklem sıvının içindeki gaz balonları zaten patlamış olduğu için tekrar denediğinizde ses çıkmasına sebep olacak gaz kalmamış olur. Açığa çıkan gazların tekrar eklem sıvının içine karışması yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer. Bu sebepten ötürü ardı ardına parmak çıtlatmak mümkün değildir.

Parmaklarınızı çıtlattığınız zaman; eklemlerinizin etrafında bulunan reseptörler uyarılarak, kaslarınızda bir rahatlama hissi oluşmasına sebep olur. Zaten insanların parmaklarını çıtlatmalarındaki temel sebep, bu rahatlama hissinin hoşlarına gitmesidir. Eğer ellerinizde bir titreme ya da ağrı varsa bunun nedenini parmak çıtlatmanıza bağlamak yerine, mümkün olan en kısa sürede bir doktora gitmelisiniz. Ağrı ya da titremenin asıl sebebi, büyük ihtimalle sinirsel bir problemdir.