Parmak izi farklılığı nasıl anlaşılır

Parmak izi farklılığı nasıl anlaşılır

Her insanın parmak izi kendisine özgü bir şekle sahiptir. Fakat olaylarda alınan parmak izleri dokunulan nesne üzerinden alındığı için diğer parmak izlerinden ayrılamayabiliyor.
4.0 (1 oy)
Parmak izleri her insan için birbirinden farklıdır. Ancak her olayda alınan parmak izi tam anlamıyla dokunduğu nesnenin üstünde belirgin ve diğer parmak izlerinden ayrılabilir değildir. Parmakizinin bazı kısımları çok belirgin iken bazı kısımları daha silik olabilir.

Parmak izinin madde üzerinde kalmasını sağlayan vücudun ürettiği terdir. Ter bezleri sinir sisteminin uyarması ile çalışır ve ter salgılar. Eller ve parmak uçları sürekli nemli durumdadır. Günümüzde parmakizi tetkiki özel mürekkepler, lazer ışınları ve fotoğraflama gibi bir çok yöntemle çözülmeye çalışılır.

Polisler olay yerinde görülen, sahibi bilinmeyen parmak izini mikroskop altında inceleme ye alırlar. Öncelikle parmak izinin hangi insan sınıfına ait olduğu ortaya çıkartılır. Benzer parmak izi sınıfları karşılaştırılır ve parmak izinin hangi sınıftan insana ait olduğu bulunur.

Hafifçe dokunulmuş veya kuvvetli bastırılmış parmak izleri farklı ölçümler verir. Çizgi sayısı ise o parmak izinin hangi tipte insana ait olduğunu gösteren bir olgudur ve baskı ile değişmez.

parmak izi farklılığı

Parmak izi incelendiğinde izin bir çok özelliği eskiden alınmış izler ile karşılaştırılır. Eğer iz bu eski izlerden birine uyuyorsa kimlik tespiti yapılabilir. Eğer parmak izinin benzeri yoksa bu iz arşive yüklenir ve daha sonraki olaylarda kullanılır.

Geleneksel yöntemlerde parmak izi kullanımı oldukça zordu. Parmak izlerinin eşleştirilmesi bazen aylar alırdı. Ancak son zamanlarda teknolojinin artması ile tüm parmak izleri bilgisayara yüklenmiş durumda. Bu sayede parmak izi eşleştirmesi çok kısa sürede yapılabiliyor.

Günümüzde bir çok suç parmak izi aracılığı ile çözülmekte. Eldiven giyen bir kişinin bile parmak izi ile ilgili bulgulara ulaşılabiliyor. Ancak parmak izinin kesin kanıt olarak mahkemeye tek başına sunulabilmesi için bu teknolojinin çok daha ileri seviyelere gelmesi gerekli.