Patates kızartması nasıl yapılır

Patates kızartması nasıl yapılır

Patates kızartması yapmak dışarıdan bakıldığı zaman kolay gözüken bir şeydir. Ancak lezzetli patates kızartmaları için özel tariflerden yararlanmanız gerekebilir.
0.0 (0 oy)
Kızartılmış Patates

Öğrenci mutfağının başköşesini hiçbir rakibine kaptırmayan eşsiz lezzet patates kızartması tarifi ile birlikte karşınızda... Sadece öğrenci mutfağı diye kısıtlamak, kızartmaya yapılmış yanlış bir hareket olarak algılanmasın. Zira hazırlanışı bakımından gayet pratik olması öğrenci arkadaşlarımız için vazgeçilmez bir special özelliği katıyor patatese. Patates kızartması hazırlanışı itibarı ile gayet kolay görünse de bu konuda artık üstat olmuş şahsiyetlerden duyduğumuza göre kızartmalara lezzet katmak azıcık da olsa bizlerin ellerinde. Lezzetli bir patates kızartması için asıl önemli olan malzemeler görünüyor. Yani malzeme seçimlerimize dikkat etmeliyiz. Lafı fazla uzatmadan lezzetli bir patates kızartmasının tarifini verelim.

Malzemeler; istenilen miktarda patates ( bolu patatesi olması önerimizdir )  bu miktarı karşılayabilecek sıvı yağ ve tuz.

Hazırlanışı; patatesleri soymadan önce yıkamanız tavsiyemizdir, patateslerinizi soyarak iyice yıkayıp dilimleyin ve tuzlayın. Kızarmakta olan yağa atacağınız için patateslerinizin suyunu peçete yardımı ile çektirirseniz büyük bir felaketi önlemiş olursunuz. Kızardığından emin olduğunuz yağın içine atarak patateslerinizin kızarmasını bekleyin, arzunuza göre çok kızarmış veya az kızarmış olduğuna tadına bakarak karar verebilirsiniz. Daha sonra servise sunabilirsiniz.