Rafadan yumurta nasıl olur

Rafadan yumurta nasıl olur

Yumurta tüketmeyi seviyorsanız, yumurtanın en lezzetli tüketim şekillerinden birisi olan rafadan yumurtayı denemeniz gerekiyor.
4.0 (1 oy)
Son zamanlarda yumurtayı istediğiniz kıvamda pişirebilmek için bir çok farklı buluş yapıldı. İsterseniz bir yumurta pişirme makinesi de kullanabilirsiniz. Ancak hiçbiri göz kararı yapılan rafadan yumurtanın tadını vermez.

Rafadan yumurta bir çok insanın en sevdiği yumurta şeklidir. Görünüş olarak da yumurta beyazının içinden akan sarı oldukça hoş bir manzaradır. Rafadan yumurta hazırlamak oldukça zordur. Eğer rafadan yumurtayı suda fazla tutarsanız yanar.

Rafadan yumurta nasıl yapılır konusunda en önemli ayrıntı yumurtaların konduğu sudur. Yumurtaların konduğu tencerede veya cezvede tüm yumurtaları tamamen kapatacak kadar su olmalıdır.

Rafadan yumurta nasıl olur

Tenceleyi ocağın üstüne koyun ve yumurtaları önce yüksek ateşe maruz bırakın. Bu süreyi göz kararı belirleyebilirsiniz. Ancak gereğinden fazla tutarsanız yumurta rafadan olmaz.

Su kaynamaya başladığı anda ocağı kısın. Su kısık ateşte yavaş yavaş kaynamalı. Bir süre ılık ateşte kaynayan suda yumurtaları bekletin.

Kaynama başladığı andan itibaren yumurtaları boyutlarına göre en çok 4 dakika pişirin. Yumurtanız hazır demektir.

Çoğu insan rafadan yumurtanın sadece üst kısmını açıp tatlı kaşığı ile yemeyi sever. Bazıları ise yumurtanın sarısını bir bardağa akıtıp içer.

Rafadan yumurtanın sarısı bir çok vitamini ve minerali henüz kaybetmemiştir. Bu nedenle oldukça sağlıklıdır. Özellikle mide hastalıklarına iyi gelir.

Artık mutfaklarımızda bulunmasa da eski zamanlarda rafadan yumurtalar için özelyumurta fincanları bulunurdu. Eğer misafirlerinize rafadan yumurta keyfi yaşatmak istiyorsanız bu fincanlardan bulabilirsiniz.

Rafadan yumurtanın püf noktalarından biri buzdolabından çıkarılıp ani olarak ısı değişimine tutulan ürünün ani ısı değişimi nedeniyle genleşeceği gerçeğidir. Genleşen yumurta pişirme sırasında çatlar.

Bunu önlemek için rafadan yumurta fincanının çevresine az miktarda limon suyu sürülebilir. Limon yumurtayı yumuşatır ve çatlamasını önler.

Bazı tür yumurtaların üstünü soymak zor olabilir. Bu durumda da yumurtanın pişme suyunun içine az miktarda tuz atılır. Tuz yumurta kabuğunu yumuşatır ve kabuğu rahatlıkla soyabilirsiniz.