Rap şarkısı nasıl yapılır

Rap şarkısı nasıl yapılır

Son yıllarda gençler arasında ülkemizde de bir hayli popüler bir hale gelen Rap müziğini yapabilmek için oldukça hızlı olmanız gerekiyor.
4.0 (1 oy)
Rap son yılların en popüler müzik türü konumunda. 90ların Rock müziğin yılları olduğu düşünüldüğünde Rock yıldızlarının eskiyen yüzleri yerine artık yeni rap yıldızlarının geçmesi normal bir durum olarak karşılanıyor.

Ayrıca müzik yapımcılarının büyük yatırım yaptığı Rock yıldızlarının genç yaşlarda intihar etmesi de bu yapımcıları Rap yıldızlarının yıldızını parlatma yoluna itmiş durumda.

Rap Rock müziğe göre toplumun daha çok kesimine ulaşan, dans etmesi ve eğlenmesi çok daha kolay bir müzik. Asıl rap isyankar sözler barındırırken şu anda pop-rap denen akım daha çok aşk gibi konuları işliyor.

Rap şarkısı nasıl yapılır

Rap şarkısı nasıl yapılır sorusuna öncelikle buna uygun bir bilgisayar programınız veya elektronik müzik aletiniz olması gerekir şeklinde cevap verilebilir.

Öncelikle bir ritim belirlemelisiniz. Dijital drum loop veya beat box ile bunu başarabilirsiniz. Rap müziğin belirli ritmleri vardır. Eğer aykırı bir şey yapmak istiyorsanız bunların dışına çıkmaya çalışın.

Eğer amacınız ritmden çok vurucu sözler yazmaksa beat boxı açın ve sözler dilinizden dökülene kadar ritmi dinleyin. Sözler yazılırken ritmi sürekli takip edin.
Bir bas çizgisi belirlemek de önemlidir. Bunu bir bas gitar ile veya bir müzik yapım programı ile hazırlayabilirsiniz. Bas ritmi sizi düşüş ve çıkışlarda uzaklaştırır.
Akılda kalıcı bir melodi yaratmaya çalışın. Bu melodi tüm şarkının alt planında sürekli olabilir. Veya şarkı normal bir ritmle giderken vurucu kısımda melodi değişebilir.
Sözleri doğaçlama yazın. Kafiye olsun diye doğaçlama çıkan sözleri değiştirmeyin. Şarkı bittikten sonra kafiyeleri doğallığı bozmadan rötuşlayın.
Eğer bazı dizeleri arka arkaya söylemekte zorlanıyorsanız kesme işlemine gidin. Kıtalarda ve nakaratlarda kesmeleri dikkatli belirleyin.
Eğer tüm bu direktifleri doğru uyguladıysanız şarkınızı kaydetmeye hazırsınız demektir. Rap daha çok söze dayalı bir müzik olduğundan mikrofonunuzu iyi seçin. Eğer mikrofonunuz da hazırsa rap şarkınızı söylemeye hazırsınız demektir.
 • murat

  benım pc sesımı ıcerı almıyor wındows 7 nasıl olacak ses kartındamı sorun var kulaklık taktım mıkrofonda yınede olmadı ben murat anlattın ıcın sgl yıneden

  EFECAN

  ses i boş nasıl kılip yapılıyor.neyle yapacaz

  hüseyin balık

  abi seninle buluşup rep şarkı söylemek
  isterim yazdığım var ama nasıl kilip yapacağımı bilmiyorum

  Sagopa_Kajmer

  Ve En Önemli Nokta Kafiyeli Olmalıdır Fakat Bir konusu olmalıdır örneğin aşk için ornek bitmedi derdim yanlız kaldım
  kendime qelemeden öldüm canım
  belkide isyanı kalbime yazdım
  savastı kalbim kırıldı kanadım yaralı.
  sen şimdi uzaklardasın

  mehmet ali

  valla yapmayı bilmiyom nasıl olur rap söyleyebilirimde aynen ses sistem.i yok

  uğurcan

  ya önemli olan hızlı sölemek değil battle tarzı da yapılabilir ben 2.5 aydır söz yazıyorum battle veya melanko kayıt fellan alıorum çok kolay iş.tek gereken söz yazabilme kabiliyetiniz olması gerekio ve bide yazıcağınız şarkıya konu belirleyin yeter.. herkese bu konuda başarılar..

  Mustafa

  Çok hızlı söylüyorlar ya, hiç bişey anlaşılmıyor ama kulağa hoş da geliyor açıkçası, ben de istiyorum aslında rap yapmak ama pek becerikli değilim sanırım bu konuda :)

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu