Renkli gözlerin zararları

Renkli gözlerin zararları

Renkli gözlere sahip olabilmek bazı insanların hayali olduğu için renkli lensler kullanmaya başlayabiliyorlar. Ancak bu tür lenslerin bazı zararları olabiliyor.
4.0 (1 oy)
Günümüzde bir çok insan aksesuar olarak lens kullanmaktadır. İnsanlar renkli gözlerin güzel göründüğünü düşünerek hayatlarını riske atıyorlar. Elbette renkli gözler her insan için cazip gelmektedir. Yalnız uzmanlar renkli lenslerin kullanılması sonucunda hastalıklara yol açtığını belirtiyor. Özellikle uzun süre kullanıldığı taktirde gözlerde oksijen eksikliğine neden olduğunu bildiriyor.Uzmanlar kontak lenslerin, hem estetik açıdan hem de gözlük kullanmak istemeyenlerin açısından iyi bir yol olduğunu söylüyor. Yalnız lenslerin hijyenik olmaması göze çok fazla hasar verdiğini belirtiyor uzmanlar. Lens kullananlar yada kullanacaklar kesinlikle lenslerin hijyenik olmasına dikkat etmenizi söylüyorlar. Hijyenik olmayan lensler kesinlikle gözünüzde bir çok soruna yol açacaktır.

Lenslerin temiz olmasının yanı sıra, uzun süre kullanımda gözü oksijensin bırakıyor. Uzun süre kullanıldığı taktirde gözün beyaz kısımlarında damarlar oluştuğunu belirtiyor uzmanlar. Eğer böyle bir şeye maruz kalmışsanız kesinlikle bir uzmana danışmalısınız. Gözünüzde ciddi problemler oluşabilir.

Kırmızı damarların oluşumunu sizlere açıklayalım. Gözlerin korneaları dışarıdan oksijen almaktadır. Eğer siz sürekli olarak lens kullanırsanız göz zaman içerisinde oksijen alacak bir bölge arayacaktır. En yakın bölge gözün beyaz kısımları olduğu için buralarda damarlar oluşturacaktır. Kırmızı damarların oluşumu bu şekilde gerçekleşmektedir. Buda tabi ki göz için olumsuz bir şeydir.

Uzmanlar lenslerin kesinlikle bir aksesuar olarak takılmamasını savunuyor. Çünkü lensler gözlere ciddi zararlar verebilir. Bunun sonucunda görme yetinizi bile kaybedebilirsiniz. Eğer gözünüz görmediği için lens takıyorsanız sizlere de birkaç öneride bulunacağız. Kesinlikle lens takarken hijyen kurallarına uymaya dikkat edin. Aynı zamanda lensleri 1 – 2 gün arayla geceleri çıkartarak gözlerinizin oksijen almasını sağlayın. Bu şekilde düzenli kullanıldığı taktirde gözünüze zararı olmayacaktır.