Salatalık turşusu nasıl yapılır

Salatalık turşusu nasıl yapılır

Sofraların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan lezzetli salatalık turşularını sizler için sunduğumuz tariflere bakarak hazırlayabilirsiniz.
5.0 (1 oy)
Salatalık Turşusu

Geleneksel lezzetlerimizden biri de salatalık turşusudur. Bazılarının vazgeçilmezi olan salatalık turşusunun yapımı otoritelerden ( annelerimizden) öğrendiğimize göre hazırlanışı iki aşamadan oluşuyor malzemelerin hazırlanışı ve salamuranın hazırlanışı diye. Dilerseniz lafı uzatmadan tarifimize geçelim;

Malzemeler;  1 kg kornişon ( turşuluk salatalık) taze ve sert

Sivri biber ( 7-10 adet)

Maydanoz ( yarım demet)

Limon (1 adet)

Sarımsak (7-10 diş)

Sirke( üzüm sirkesi)

Kalın tuz

Su ( kaynak suyu olması önerilir)

Hazırlanışı; malzemelerin hazırlanışına salatalıkları güzelce yıkayıp çürük ve ezik olanları ayırmakla başlıyoruz. Salatalıkların uçlarından küçük bir miktar keserek salamuranın salatalıkların içlerine işlemesini sağlıyoruz. Salatalıkları kavanozunuza yerleştirmeye başlayın ve aralarını sivri biberleriniz ve enine daireler şeklinde keserek hazırladığınız limon, hazır olan sarımsaklar ile aralarını dolduruyoruz. Ve bu şekilde malzemelerinizi hazırlamış oluyorsunuz.

Salamuranın hazırlanışı; salatalık turşusu için % 10-12 oranında tuzlu salamura hazırlamak yerinde olacaktır. %10 tuzlu su, 1 litre suya 100gr tuz eklenerek hazırlanabilir. Ya da suyun her 1 litresi için 6 yemek kaşığı kalın tuz kullanılır.  Tuzlu suyun en son hali, turşunuzun olmasını istediğiniz tuzluluk oranından bir miktar daha fazla olmalıdır. Zira turşuda ki salatalıklar zamanla salamuradaki tuzu içine çekecek ve sudaki tuz miktarını düşürecektir. Turşunuz bekleme sürecindeyken dilerseniz ara ara tuzunu kontrol edebilir böylelikle az ise tuz ekleyebilirsiniz. Tuzlu suya % 10 oranında sirke ilave ederek salamura hazırlamasını bitirmiş olursunuz.

Son olarak hazırladığınız salamurayı yine hazırladığınız kavanoza yavaşça dökerek tüm salatalıkların salamuranın içinde kalması sağlanır. Üzerine ekleyeceğiniz yarım demet maydanoz ve limon son aşama olacaktır. Yaklaşık 4-5 hafta içerisinde turşunuz kıvamına gelecektir.