Sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları

Türk kültüründe vazgeçilmez bir yere sahip olan bitkiler arasında yer alan sarımsak, çorbalarda da kullanılan yararlı bir bitkidir.
0.0 (0 oy)
Sarımsak Türk halk’ının vazgeçilmez bitkileri arasındadır. Özellikle çorbalarda kullanılan bu bitkinin vücuda bir çok yararı bulunmaktadır. Günümüzde bir çok hekim sürekli olarak sarımsak yemenizi önermektedir. Kesinlikle sarımsak bitkisini yemeklerinizden eksik etmeyiniz. Ağzınız kokacak diye yemeyen bir çok insan bulunmaktadır. Kesinlikle kokusunu bir kenara koyun ve sürekli olarak yemek içlerinde sarımsağı eksik etmeyiniz.Sarımsağın yararı o kadar fazladır ki, bir çok ilaçta bulunmaktadır. Günümüzde özellikle gençler sarımsak yemekten kaçınıyorlar. Çok kötü kokusu yüzünden, gençlerin yememesi çok üzücü bir durumdur. Sarımsağın vücuda o kadar çok yararı vardır ki, anlatmakla biteceğini sanmıyorum. Sarımsağın faydalarını:

-          Sarımsak vücudu kuvvetlendirir ve aşırı derecede vücuda sıcaklık vermektedir. Günümüzde bir çok insan felç hastalığı geçirmektedir. Sarımsak felç hastalığı geçirenlere çok faydalıdır.

-          Sivrisinek veya arı gibi hayvanların sizi sokmalarına karşın panzehir olarak işe yaramaktadır.

-          Özellikle ramazan aylarında kullanılması gereken bir sebzedir. Susuzluğu giderici özelliğiyle sizlere çok kolay oruç tutmada yardımcı olur.

-          Yılan ve akrep sokmalarına birebir ilaçtır.

-          Bir çok insan balgam yüzünden boğazını tahriş etmektedirler. Balgam sökücü niteliği ile çok işinize yarayacaktır.

-          Bir çok organın düzenli çalışmasına ve ölmesini engelleyen bir bitkidir.

Sarımsak bir çok insan tarafından gereksiz olarak görünse de, vücuda çok yararlı bir bitkidir. Uzmanlar kesinlikle sarımsağı yemeklerinizin içerisinde tüketmenizi öneriyor.