Seo nasıl yapılır

Seo nasıl yapılır

SEO tekniklerini etkili bir şekilde uygulayabilmek istiyorsanız güncel bir şekilde arama motoru algoritmalarına hakim olmanız gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Öncelikle sizlere seo’nun tam olarak ne olduğunu açıklayalım. Webmasterlar sitelerini Google de üst sıralara sokmaya çalışırlar. Çünkü üst sıralara girdikleri zaman sitelerine giren kişi sayısı daha çok olacaktır. İşte Google de üst sıralara siteleri getirmek için yaptıkları ve kullandıkları yöntemlere bizler Seo diyoruz. Seo tam olarak Google de siteleri üst sıralara çıkarmak için uygulanan yöntemlere denir.

Aslında genel anlamda seo’nun bütün mantıkları aynıdır. Temel mantık internet aleminde ne kadar çok sitede kendi sitenin linki mevcutsa, siten google de üst sıralara çıkmaya başlar. Yani dolaylı yollardan sitenin linkini diğer sitelerde barındırman gerekiyor. Diğer sitelerde ne kadar çok sitenin linki olursa, senin sitende google açısından o kadar çok değerli olur. İşte Seo’nun temel mantığı budur. Yalnız bu mantıkta yol izlerken doğallığa önem vermelisiniz. Çünkü bazı yöntemleri Google artık anlıyor. Anladığı zaman size yarar olacağı yere, zararı oluyor. İşte bundan dolayı yöntemleri iyi bilmeli ve çok abartmadan yapmalısınız.

Seo

Google botlarının en çok sevdiği link kesinlikle makale türü veya tek sayfadan alınan linklerdir. Bir site içerisinde birden çok fazla sayfadan link alınırsa Google bu tür seo yöntemlerini sevmiyor ve amacınız ters tepmiş oluyor. İşte bu konumda kesinlikle mantıklı hareket etmelisiniz. Sitenizin linkini ekleyeceğiniz sitelere doğal olarak yaklaşmalısınız. Örnek vermek gerekirse, bir makale içerisinde geçirilen link çok doğaldır. Google siteye girer yeni konuyu indexlemek için bir bakar ki sitenizin linki orada. İşte o an şöyle der “Bu site o kadar kaliteli ki adam kendi sitesinden bu siteye link vermiş” der. İşte o anda sitenizin sıralamasında yükselişe geçmesini sağlar botlar. Yani Google botlarını birazda insan gibi düşünmelisiniz. Bot deyip geçmeyin kesinlikle. Onlar insanlardan bile zeki desek yeri vardır.

Seo optimizasyonu yaparken çok abartıya kaçmamalısınız. Doğal yollardan eklenen linklere birkaç örnek vermek istiyorum. Makale ve bloglara yorum linkleri kesinlikle doğal link olarak algılanabilir. Makale içerisinde geçirilen linkler %100 doğal link olarak algılanıyor. Yalnız bir çok blogda artık tonlarca link oluyor. İşte çok fazla link varsa ve sizde o bloğa linkinizi eklerseniz kesinlikle yararlı olmayacaktır. Bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Uzun yıllar önce herkes footer link alırdı sitelerden. Evet birkaç yıl önce bu sistem güzel şekilde işliyordu. Artık bu sistem kesinlikle yararını yitirmiş durumdadır. Halen yararı mevcuttur ama o kadar fazla değildir. Bundan dolayı sizlere footer link almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Son zamanlarda profil link davası ortaya çıkmaya başladı. Profil link kesinlikle abartıya kaçılmadı taktirde yararlı olacaktır sitenize. Profil link kasmak için son zamanlarda programlar üretildi. İsterseniz programı alarak kendiniz profil link kasarsınız. İsterseniz program sahiplerine belir bir ücret vererek onların kasmasını sağlarsınız. Bu size kalmış bir durumdur.

Bana soracak olursanız makale link ve profil link dışında başka seo optimizasyonu işine girmeyiniz. Bu tür linklerde de kesinlikle çok abartıya kaçmayın. Yavaş yavaş seo optimizasyonu yapın. Çok hızlı olmanız sitenize kesinlikle zarar verecektir. Yapmanız gereken oturup mantıklı olarak düşünmek olacaktır. Google’yi bir insan olarak elinize alın ve değerlendirmenizi yapın. Kesinlikle sizlerde mantıklı yolu bulacaksınız.