Sfenks Nasıl Yapıldı ?

Sfenks Nasıl Yapıldı ?

Kefren piramidini koruması için yapılan Sfenks, M.Ö 2520 yılında yapılmış olan devasa bir heykeldir.
1.0 (1 oy)
Sfenks Nedir? diye sorulsa çoğumuz bunun ne olduğu hakkında herhangi bir fikrimiz olmadığını söyleriz ancak Sfenks isimlimısırlılarının yapmış olduğu muthiş yapıyı hepimiz birden çok defa birden çok yerde muhakkak görmüşüzdür.

Gize piramitlerinden yapılmış olan dev bir köpek heykelidir. Bu heykeli aslında benzetme konusunda Bülent Ersoya benzetmeler yapılmıştı gerçekten benzetme bir yana baktığımızda köpek suretinden daha çok bir insan suretine benzetmemiz mümkün bunun sebebide hiksoslar tarafından dönemin kralının yüzüne çevrilmesidir.

Sfenks Nasıl Yapıldı ?

Bu piramidin yapılış amacı Kefren piramidini korumasıdır.Yapıya genel hatlarıyla bir baktığımızda 70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde olan bir devasa yapıyla burun buruna geliyoruz.

Sfenks isimli köpekden daha çok, çakal suretine bürünmüş bir Anubis heykelidir.uzun süreli yapılmış araştırmalardan sonra yapının tarhinin çok çok eskiye dayandığına tanıklık ediyoruz.

M.Ö 2520 yıllarında yapılmış olan bu devasa yapı bil nehrinden gelenleri asrılardır karşılıyor ve onları ilk bu heykel selamlıyor.

Yapıya eski zamanda gerçekleşen bir sefer ile Hiksos’lar tarafından büyük zarar verilmiştir.

Daha sonra ülkenin tüm düzeni oturtuldukdan sonra ülke kralı köpek yüzü kırdırıp yerine kendi suretini inşa ettirmiştir.