Sigara ağız kanserine neden oluyor

Sigara ağız kanserine neden oluyor

Vücudumuzdaki tüm organları olumsuz şekilde etkileyen sigaranın bilinen bir diğer zararı ise ağız kanserine yol açmasıdır.
0.0 (0 oy)
Ağız kanseri son zamanlarda bir hayli artış göstermeye başladı. Her yıl yaklaşık 10-15 bin insan ağız kanseri yüzünden hastanelerin kapısını çalıyor. Ağız kanseri hastalığını tetikleyen en büyük faktör tabi ki sigaradır. Sigara’nın insan vücuduna bir çok zararı vardır. Bunların başında gelense şüphesiz ağız kanseridir.Sigara insan ağzındaki tükürükteki koruyucu molekülleri tahrip ederek ağız kanserine neden oluyor. Laboratuvar ortamında yapılan deneylerce sigara dumanı tükürükteki koruyucu molekülleri tahrip ettiği ortaya çıktı. Aynı zamanda bir çok hücreye de zarar verdiği ortaya çıktı.

Sigara dumanı tükürüğe ne kadar çok temas ederse, hücrelere verilen zararda artıyor. Sigara içen insanlar her geçen gün, sigara yüzünden bir çok hücresini kaybediyor. Aynı zamanda bu ağız kanserine sebep oluyor. Ağız kanserinin en büyük sebebi şüphesiz sigaradır.

Sigaranın zararı sadece ağız kanseriyle kalmıyor elbette. Damarlara, sindirim sistemine, solunum yollarına ve gırtlağa bir çok zararı bulunmaktadır. Sigara yüzünden bir çok insan kalp krizi geçirerek ölümle yüzleşiyorlar. Sigaranın bu kadar fazla zararı olmasına rağmen insanlar sigara içmekten vazgeçmiyor. Sizlere en büyük önerimiz kesinlikle sigarayı en kısa sürede bırakmanız olacaktır. Aksi taktirde hayatınızla oynamış olacaksınız.