xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Genel|07 Ekim 2010 21:46

Sis bombası nasıl yapılır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Sis bombası nasıl yapılır?

Bazılarımız evde oyunlar oynarken bazılarımız ise eve kapanarak kendi çapımızda deneyler yapmaya başlarız. Bu deneyleri yapmak bazı durumlardan her şeyden zevkli gelerek vazgeçemediğimiz bir uğraş halini alırlar.

Tarihteki bu tür keşiflerle bilimle uğraşan kişilerin, bilime ne kadar bağlı olduklarını bildiğinizi düşünüyoruz. Bu bağlılığın sonucunda azimle bizlerin şu anda kullanmış olduğumuz bilgisayar, ışık, ses, müzik, video, telefon gibi teknolojik ürünler meydana gelmiştir.

Bilimin fizik, kimya, biyoloji gibi dalları gibi farklı alanlara meraklı kişilerin araştırdıkları konular ve uygulanmış oldukları deneylerin çok farklı olduğunu göreceksiniz. Fizik biliminde öncelikle kinetik enerji, statik enerji ile ilgili konuların araştırıldığı, örneğin ilk okulda kalemi kazağımıza sürterek kağıt parçalarına yapışması da ilgi çekici konulardan bir tanesiydi.

Bu gibi basit konularla çocuklarının ilgilendiklerini gören aileler ise basit elektrik panoları alarak devre sistemlerinin nasıl çalıştığını ve bu devrelerle neler yapabileceği konusunda çocuklarının gelişmelerini istemektedirler. Her elektrik mühendisinin çocukluğunda böyle bir oyuncağı olduğundan emin olabilirsiniz.

Sis bombası ve benzeri şeylerin yapılmasının çoğunu kimya biliminin içerisine girdiğini söyleyebiliriz. İçeriğinde Potasyum nitrat olan sis bombası fitilin ateşlenmesiyle birlikte açığa çıkacak olan şey tamamen potasyum nitratın kimyasal olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Sis bombası normal duman ve renkli duman şekillerinde yapılabilir. Fakat renkli olmasını sağlayabilecek olan boyanın ülkemizde bulunması birazcık güç olduğundan ötürü normal sis boması için malzemelerimizi söylüyoruz.

Malzemeler;

Potasyum nitrat, toz şeker, ateşlenebilmesi için fitil ve ince bir metal kutu

Öncelikle ne kadar şeker koyuyorsanız onun 1,5 katı kadar potasyum nitrat ekleyerek karıştırıyoruz. Yaklaşık olarak 30 35 dakika civarı ısıtarak karıştırıyoruz ve karamel kıvamını alınca metal kutunun içerisine yerleştiriyoruz. Fitili de kutuya yerleştirdikten sonra soğuması için bekliyoruz. Daha sonra kapalı bir ortam dışında fitili ateşleyerek sis bombasını izliyoruz.

1 Yorum

  • bızede okulda labaratuar desınde hocamız sis bombası yaptırmıstı fakat bu kadar profesyonel bısı olmadıgı kesın. cunku pipon topu ve sıgara kagıdından baska bısı kullanmamıstık hahaha:D:D

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1