Site nasıl kurulur

Site nasıl kurulur

Ziyaretçilerin uğrak mekanı haline gelmesini istediğiniz bir internet sitesi açmak istiyorsanız iç ve dış tüm detaylara dikkatli bir şekilde göz atarak ilerlemeniz gerekiyor.
0.0 (0 oy)
web site

Günümüzde bir çok genç kendisine ait site kurmaya çalışıyor. Yalnız sitelerin nasıl kurulacağını bilmeyen gençler bunu arama motorlarında arıyorlar. Bu konumuzda site kurmak isteyen kişilere ufak tefek bilgi vereceğiz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, hiç bilginiz yoksa site kurmak o kadarda basit bir konu değildir. Bir çok insan bu işin dersini uzun yıllar almasına rağmen her şeyi tam olarak yapamamaktadır. Gerçekten site kurmak ve webmaster olmak ciddi anlamda zor bir durumdur.

Öncelikle siteler birkaç tabandan oluşmaktadır. Alan adı ve sunucu olarak 2 ye bölebiliriz. Alan adı dediğimiz kısım tamamen sitenin adresiniz. www.nasil.gen.tr bir alan adıdır. Webmasterlar arasında alan adına domain denmektedir. Diğer bir şey ise sunucudur. Sunucu sitenizin barındığı yerdir. Yani sitenize attığınız belgeler, yazılar ve resimler sunucunuzda barınır. İlk olarak bir alan adı almalısınız. Daha sonra sunucunuza bu alan adını yönlendirmelisiniz. Dosyalarımızı alan adımızın altına atmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Genellikle bir çok insan FTP programını kullanmaktadır. Alan adımızı yönlendirdikten sonra, sunucumuzdan alan adımıza bir yer veriyoruz. Daha sonra FTP programı yardımı ile sitemizin sunucusuna bağlanıyoruz. Bu makalemizde sizlerinde rahatlıkla anlayabilmesi için bir çok terimi kullanmıyorum. Kesinlikle makalelerde site kurulumunu anlatmak kolay değildir. Bir çok konu olduğundan ötürü sizlere site kurulumunu bu şekilde kabataslak anlatacağım.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra kendimize bir script bulmamız gerekiyor. Piyasada bir çok bedava script bulunmaktadır. İlk etapta bunları kullanabilirsiniz. Wordpress dünyanın en büyük web tabanlı uygulamalarından birisidir. Sizde wordpress kullanabilirsiniz. Hem kullanılış kolaylığı sayesinde, hem de istediğiniz her tür şeyi yapmanızı sağlamaktadır. Hazır kodlamaları sitenize atıyorsunuz. Daha sonra alan adınız ile sitenize giriş yaparak sitenizi kuruyorsunuz. Kurduktan sonra geriye kalan tek şey sitenize ekleyeceğiniz konular olacaktır.

Yukarıda anlattığımız mesele genel anlamdadır. Kesinlikle bu bilgilerle bir site kurmanız mümkün değildir. Yalnız burada sizlere web sitesinin nasıl kurulacağı hakkında ufak bir bilgi vermeye çalıştık. En azından kafanızda bir şeyler canlanacaktır. Sizlerde web sitesi kurmak veya webmaster olmak istiyorsanız kesinlikle dersini almalısınız.