Siteden Link Çıkışı ve SEO

Siteden Link Çıkışı ve SEO

Ülkemizde siteden link vermek bir namus meselesiyken aslında bu tutumun SEO açısından bir fayda sağlamadığını kaleme alayım dedim.
5.0 (1 oy)

Merhaba sevgili SEO dostları.. ehemm kem kümm.. amaaan.. ben bu tarz yazmayı sevmiyorum, direkt olaya giriyorum dostum..

Şimdi! Bir websiten var ve ona gül gibi bakıyorsun! Her gün içerik giriyorsun ki Google Amca siteni sevsin, sıralamaya alsın falan filan. Hatta işin içerik kısmını halletin ve artık tanıtım yazıları, blog backlinkleri, forum tanıtımları alıyorum derken biri geldi ve tıpkı senin de yaptığın gibi sitenden link almak istedi; fakat...

Senin için bu link verme işi hoşuna gitmedi.. Niye? Çünkü biliyorsun ki ne kadar çok link, o kadar çok sıralama. E o sıralamalardan da pay vermek istemediğin için, sitenden link almak isteyen arkadaşa depiği bastın... Ve sonra....

Sonra da o arkadaş ücret teklif ederek sitenden tanıtım yazısı istedi. E bu hoşuna gitti çünkü tek bi yazı alıp yayınlıcaksın ve şimdilerde türeyen yeni mekanizmalara göre 1 yıl sonra o yazıyı silecektin! Naptın?

Kabul ettin tanıtım yazısını yayınlamayı ve yayınladın da.. Artık o link cıkışı olmayan sitenden bir adet link çıkıverdin.. E ne oldu değişen birşey oldu mu? Hayır tabiki de..

Şimdi buraya kadar olanı niye anlattım, çünkü Türkiye'de çoğu kişi öyle bedavaya falan link vermez kimseye. Hatta yabancı siteleri gezerken "ulan sağa sola her yere link vermiş dangalak" diye de içinden geçirdin, öyle değil mi? Linki anca işte bi Google olacaksın ya da Microsoft, o zaman link verirsin, o da belki!

Fakat İsviçreli Bilimadamları'nın test ve analiz ettiği bişi var. Tabi ki eşki sözlüktekiler değil, fakat burada adamlar naapmış bilio musun?

Phylandocic kelimesini bi yerlerinden uydurup önce google'da aramışlar. Sonra bu arama sorgusunda sıfır sonuç dönmüş ve bu isimle tüm siteler aynı yapıda olacak şekilde 10 domain almış ve içlerine yine aynı ayar ve kelime yoğunluğunda yazı girmişler. Hatta o kadar titiz davranmışlar ki siteye direkt giriş bile yapmamışlar,hatta işi abartarak şirket içerisinde 1 kişi hariç kimse o uydurulan kelimeyi bilmiyormuş, o denli yani... Peki sonra?

Sonrasında şu alltaki sitelere oluşturulan bu bloglardan kaynak şudur diip link çıkmışlar. Fakat yalnızca 5 siteden link çıkmışlar, diğer 5 siteden link falan çıkmamışlar? Şu link çıkmama olayı bi yerlerden tanıdık geliyor mu? 
Neyse, sonrasında beklemişler ki google emmi bu işe bi tepkisini koysun ve ardından sıralamalara göz atmışlar. Şimdii, olayı adyınlatan kısma geldik. Phylandocic kelimesini arattırdıktan sonra şu sonuçlar ortaya çıkmış:

Hani şu link çıkışı yaptıkları siteler var ya, ilk 5 sırada istisnasız hepsi yer almış, diğer siteler, şu link vermeyen siteler 5. sonuçtan sonra çıkmış....


Şimdi tüm bu olan bitenden bişiler anladık elbette, ama fakat toparlayıp konuyu kapatmanın da vakti geldi..


1) Sitenden link çıkmaya korkma sevgili arkadaşım.. haa dandik dümbük sitelere link vereceksen tabi hiç verme ama insan evladının oluşturduğu eli yüzü temiz sitelere link vermekten kaçınma..

2) Kaliteli, otoriter sitelere yazı içi link vermen senin faydana dostum. Tabi şimdi sen hiç bişi yapma, git google.com a link ver, sonra sıralama bekle.. bu da mantıklı değil...

3) Sizden link isteyen, faydalı bişiler yapan kişilere tutup da yüksek bir fiyat kösmenin de alemi yok.. ayrıca eklediğiniz linkleri de sitenizde olduğu gibi bırakın bence...

Veeee en bombası da geliyor. Şimdi ben bu yazıyı sana aktarırken, 6 tane link çıkışı yaptım dimi? Sen de "hacı neymiş bu siteler bi bakam" diye tıkladın gezdin belki. Bu linkleri vermesem bu yazı hiç bi ota yaramazdı zaten. Dolayısıyla neymiş.. Şu "link vermek namustur" kafasından bi an önce kurtulmamız lazım ülkecek! Hadi selametle..