ambien generic 5mg buy ambien online no prescription ambient occlusion blender cycles

tramadol hcl 10 mg tramadol generic tramadol hcl 50 mg with alcohol

buy tramadol online from usa buy tramadol online without a prescription tramadol otc costa rica

tramadol 325 mg street price buy tramadol online buy tramadol american express

cuidado del medio ambiente en ingles buy ambien online no prescription ambien 79

best high tramadol buy tramadol online no prescription what can i do to help with tramadol withdrawal

erin soma san diego buy soma soma drug forum

Genel|11 Mayıs 2010 05:25

Sivrisinek ısırması ve kaşıntısı nasıl geçer

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Sivrisinekler yaz mevsiminin başlagıcıyla beraber bulaşıcı hastalıkları da beraberinde taşıyarak insan oğlunun oldukça rahatsız edici ve bazen ciddi sağlık problemlerine yol açabilen canlılardır. Hemen hemen hepimiz sivrisinek ısırmalarına maruz kalıyoruz ve sonucunda da çekilmez kaşıntı ve alerjik problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. İşte tam bu noktada bu kaşınmaların en aza indirgenebilmesi için yapılacak bazı önerilerimiz var.

1. Sivrisinek ısırmalarında en çok başvurulan kısa tedavi yöntemi  asitli yiyeceklerdir. Örneğin; Karpuz  suyunun, ısırığın olduğu bölgeye temas ettirilmesi iyi bir sonuç vereblir.

2. Kaşıntının olduğu bölgeye lokal bir müdahalede bulunmak ve bunun için, Nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu sürmek, kaşıntının verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırır ve  serinlik hissini de beraberinde getirir.

3. Aspirin ezilerek toz haline getirilir ve soğuk su ile karıştırılır, elde edilen karışım ısırığın olduğu bölgeye uygulanır. Kaşıntının hafiflediği yada tamamen ortadan kalkması elde edilen iyi sonuçlardan biri olarak kabul edilebilir.

4. Hazırlanan lapa, ince bir zar şeklinde ısırığın olduğu bölgeye sürülerek te sonuç elde etmek mümkündür.

81 Yorum

 • arkadaslar bende gül suyu ise yariyo size de gülsuyü öneririm

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 1

 • Benim bir şikayetim yok sinekler için ama hep oglumu ısırıyorlar anlamadım gitti yaa ilaçlıyorum evide cocuguda care bulamadım canımı cok sıkıyorlar nasıl bir yaratık bunlar her şeyi denedim yok faydası yardım lütfen

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 4

 • Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Poorly-rated. Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 5

 • ısırılan yere buz koymanızı öneririm hemen geçiriyo

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 4 Thumb down 3

 • fesleğen çiçeğini deneyin ellerinizle çiçeğe sürün sonra vücudunuza sürün kokusuna gelmiyorlar ayrıca yaşadığınız evde mutlaka bulundurun yaprakları kımıldasa yok oluyorlar tavsiye ederimmm

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 1

 • Normalde bitkilerle beslenen sivrisineklerin dişileri, çiftleşmeden sonra yumurtalarının gelişebilmesi için gerekli proteini sağlamak amacı ile kan emmeye başlar. Baş kısımlarında iki anten ve antenlerin arasından çıkan emme tüpü ya da diğer adı ile emme hortumu bulunur. Yanaklarının iki yanında da dört adet kesici bıçak vardır. Kesici bıçak ve emme hortumu erkek sineklerde bulunmaz. Çünkü erkek sinekler hayatları boyunca asla kan emmezler. Dişiler, karınlarındaki ısı algılayıcılarla karanlıkta dahi insanın damarını hissedebilirler. Isırdıktan sonra bıçaklarından akıttıkları bir sıvı ile dokuların uyuşmasını sağlar ve kanın pıhtılaşmasını engelleyerek o bölgeye bir nevi lokal anestezi yaparlar. Sivrisineğin ısırdığı yerin daha sonra şişmesi ve kaşınması bu sıvıdan dolayıdır.
  Sivrisineklerin larvaları bırakma şekli de oldukça enteresandır. Bazı sinekler yumurtalarını birbirine yapıştırarak bir sal formu verir. Bu form, yumurtaların batmasını engeller. Bu formun, yumurtalarını suya batırmayacak en doğru form olduğunu sineğin bilmesi bir mucizedir.

  Sürü sivrisinekleri yumurtalarını jelâtinimsi bir madde içine ip gibi bırakır. Yumurtaların suda kaybolmaması için de bu madde ile yumurtaları, bitki ya da taşlara yapıştırır.

  Larvalar su altında yaşarlar ve sürekli yedikleri için de bir haftada 6–7 kat büyürler. Larvaların nefes alabilmek için suyun üzerinde boğulmadan asılı durmaları gerekir. Ancak suyun üzerinde durduklarında, beslenemedikleri için ölürler. İşte tam bu noktada bu mucize canlının bir özelliği daha çıkar karşımıza. Larvalar baş aşağı suyun içinde dururken, beslenebilmesi ve aynı zamanda nefes alabilmesi için gerekli mekanizmalara sahiplerdir. Ağzının iki yanında dört set halinde bulunan ince tüylü bir fırçayı hızlıca sallayarak suda akıntı oluşturur. Böylece suda oluşan bu akımla bakteriler kolaylıkla larvanın ağzına gelir.

  Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve sizi Allah rızıklandırır. O, işitendir, bilendir. (Ankebut Suresi, 60)

  Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da, (herhangi bir şeyi) örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. (Oysa Allah,) Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz. (Bakara Suresi, 26)

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 8 Thumb down 3

 • Dünyanın en kötü şeyi resmen yarın tatile gidicez ama beni 10 15 yerimden ısırmış şerefsiz.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 • ben savaşçıyım kon du ama konar konmaz öldü Çünkü elimi b,ir vuruyorum ölüyö ama soğan iyi geliyo

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 0

 • Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Poorly-rated. Like or Dislike: Thumb up 1 Thumb down 4

 • gaklısın kardeşim

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • hocam beni de tahta kurusu ısırdı nerdeyse heryerimde kaşıntı kızarık var özellikle omuzlarında çok kötü kızarıklar var bundan kurtulmam için ne yapmalıyım acil her yerim kaşınıyor yüzümde bile kızarıklar oluştu hocam çözüm nedir nasıl geçer

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • biraz iğrenç geliceğini biliyorum ama insan tükürüğü de geçiriyo kaşıntıyı

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 2 Thumb down 0

 • benimde kizimin vucudunda isirmadik yerini koymamis kimseyi deyil onu isiriyor alerji yapiyo suratinda isirdigi her her kizardi bacaklaridaofff deliriyor benide delirtiyor bir care

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • aslında sivri sinekler bir işe yarıor sizi zehirli bir yılan ısırdıysa sivrisinek orayı ısırırsa zehiri alıo

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1

 • Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Poorly-rated. Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 3

 • şerefsiz gelmiş suratımdan ısırmış yaa

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Arkadaşlar size tavsiyem KAŞIMAYIN. Biliyorum çok rahatlatıyor ama kaşımak sadece daha da kötüleştiriyor. o sinekler varya bacaklarımı mahvetti kapri giyemiyorum resmen ama napalım zamanla geçerler Allah'ıın izniyle. :)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • sineklerden kurtulamıyorum kolyayı denedim ama geçmiyoo limon denedim geçti size limonu öneriyorum

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 1