Somon ızgara nasıl yapılır ?

Somon ızgara nasıl yapılır ?

Protein ve Omega 3 yağı deposu olarak adlandırılan somon balığının eti ile ızgara yaparak oldukça lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Kış ayalarına girmemiz sebebiyle balık hem ucuzluğu açısından hemde besin değeri açısından değişilmez besinler arasındadır.

Somon balığıda omega3 değeri açısından diğer çoğu balıktan önde ve aşırı faydalı bir balıkdır. Bu balığın ızgarası oldukça leziz ve sağlıklıdır. Somon balığını ızgarada yapmak için öncelikle balığınızın filteosunun hazırlanmış olması gerekmektedir.

Eğer usta bir aşçı değilseniz bunu somon balığınızı aldığınız balıkçıdan isteyebilirsiniz. Fileto balığın kılçıklarından sıyrılmış löp et haline denir.

Somon ızgara nasıl yapılır ?

Somon balığının filteosunu çıkartmak zor olduğu için eğer bilmiyorsanız ve denyimsizseniz balık yenilmeyecek kadar dağılabilir.Balığımızın filetosunu hazırladıktan sonra.

2 yada 3 çorba kaşığı zeytinyağı içerisine 1 kahve kaşığı kadar karabiber ilave ediyoruz. Bunu sos haline getirip balıklarımızı bu sos ile iyice sosluyoruz.

Sonra somon balıklarımızı buzdolabınızın içerisinde 45 dakika ila 1 saat arasında dinlenmeye bırakınız.

Bu sırada ızgarıyı yakabilirsiniz balığın tele yapışmaması için telinizi sıvı yağ ile iyice siliniz. Balıklarımız artık pişirlmeye hazır afiyet olsun.

Malzemelerimiz :

4 Adet somon balığı
Sıvı Yağ
Zeytin yağı
Taze çekilmiş karabiber