Süt neden beyazdır

Süt neden beyazdır

İneklerden elde edilen sütün renginin neden beyaz olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Bildiğiniz gibi sütü inekten elde etmekteyiz. Bu durumda sütün neden beyaz olduğunu ineğin yapısına bakarak çözebiliriz. İnekler yeşil ot yemelerine rağmen sütünün beyaz olması çok ilginç bir durumdur. Hayvanlar ne renk yemek yerseler yesinler, bunun çıkışının farklı olması çok doğal bir şeydir. Yani yeşil yedi diye yeşil süt olması gerekmez. Bunu insanlardan da düşünebiliriz. İnsanlar kola içer, su içer veya çay içer ama gene de işediklerinde sarımsı bir şekilde çıkar.Bu konumda bu olaya en iyi örnek kesinlikle inektir. İnekler sürekli olarak yeşil ot yemektedirler. Bu yediği otlar ineğin dört odalı midesinde çözülür ve moleküllerine ayrılır. Moleküllerin renkleri yoktur. Sütün beyaz olmasının nedeni ise, içinde çözünmüş halde bulunan kalsiyumdur.

Diğer durum ise dışkının kahverengi olması ve idrarın sarı olmasıdır. Dışkının kahverengi olma sebebi tamamen bağırsaklarda hazmı sağlayan sıvılardan biri olan safra sıvısı sayesinde o renge bürünmektedirler.

Kısacası canlıların yediği vücuda girer ve burada çözünerek moleküllere ayrılırlar. Bundan sonra dışarı çıkış yapacağı bölümlere taşınarak oradaki yapıların renklerini alarak dışarıya çıkar. Bundan ötürü dışarı çıktığında yiyeceklerin renkleri değişmektedir.