Taç nasıl atılır

Taç nasıl atılır

Futbolun önemli kurallarından birisi olan taç atışının nasıl kullanılabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
Öncelikle sizlere bu makalemizde taç’ın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız. Futbol sahasının çevresi bildiğiniz gibi beyaz çizgilerle çevrilidir. Futbol o çizgilerin dışarısında oynanamaz kesinlikle. Eğer kale çizgilerinden dışarı top çıkarsa ya korner olur, yada aut olur. Ama kendinizi kalede düşünürseniz. Sağdaki veya soldaki çizgiden topun dışarı çıkması taç olmasıdır. Hangi takımdan top dışarı çıkarsa karşı takım taç kullanmaya hak kazanır. Böylelikle top karşı takıma geçmiş olur.

Taç Atışı

Taç’ın kullanılması ise tam olarak ayakların çizginin üstünde olması gerekir. Kesinlikle ayaklar sahanın içinde olmamalıdır. Sahanın dışında olabilir bu bir sakınca gerektirmez. Ama kesinlikle ayağınızın ucu bile o beyaz çizgiden taşıp sahanın içinde olmamalıdır. Topu elinizle iyice kafanızın arkasına kadar götürürsünüz ve o çizgi üzerinde ileriye doğru kullanırsınız. Taç bu şekilde atılmaktadır.

Günümüzde taç kullanmayı bilmeyen bir çok futbolcu bulunmaktadır. Sizlerin taç kullanmamayı bilmemesi hiç garip değildir. Bu olay bana göre çok normaldir.