Tereyağı nasıl yapılır

Tereyağı nasıl yapılır

İnsan sağlığına faydalı olan tereyağlarını evinizde kendi elde ettiğiniz malzemeleriniz ile kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Tereyağının faydaları, tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağının faydalı olduğu konusunda kimsenin şüphesi olmadığını biliyoruz fakat televizyonlarda diyetisyenleri izlediğimiz zamanlarda kolestrole yol açtığından dolayı tereyağı kullanımı konusunda herkesin dikkatli olması gerektiği belirtilmektedir.

Tereyağının faydaları zararından çok daha fazladır. Süt ürünlerinden en faydalılarından bir tanesi olan tereyağı günlük olarak mutlaka kullanılmalıdır. Abartıya kaçıldığında mutlaka her gıdanın fazlasının zararı olduğu gibi tereyağının da zararı olacaktır. Örneğin balın yararlarını nasıl saymakla bitiremiyorsak ve aşırı bal yemekte bazı şeylere yol açıyorsa, tereyağının da fazla tüketildiğinde zararı olabilir.

tereyağı nasıl yapılıyor

Tereyağının faydaları doğal yapımı ve fabrika yapımı olarak da ayrılmaktadır. Tabir-i caiz ise köy tereyağı ile marketlerden satın aldığımız tereyağlarının arasında büyük farklar vardır. Marketlerde yapılan tereyağlarının içine bazı maddeler katılabiliyor fakat köylü tereyağı dediğimiz türdeki tereyağlarının tamamen doğal, su katılmamış süt tarafından yapılması tereyağın gerçek faydalarını gösteriyor.

Tereyağının faydaları

A vitaminin en yoğun olarak bulunduğu gıda tereyağıdır.

Yenilen gıdaların sindirimini kolaylaştırarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

Antioksidan içeriyor.

İyot bakımından zengin içeriğe sahiptir.

İçeriğindeki çinko değerleri sayesinde, çinko eksikliğinden oluşabilecek eksiklikleri giderir.

Hafızayı güçlendirir, beynimizdeki bellek miktarını arttırır.

İçeriğinde bol miktarda magnezyum bulunur.

Cilt güzelliği adına bal gibi gıdalarla karıştırıldığında cildi besler ve gençleştirir.

Tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağı sütü kaynatmanızın ardından üstünde kalan yağın birikmesinden meydana gelmektedir. Terayağı nasıl yapılır için öncelikle bu yağı güzelce toplamanız gerekmektedir. Daha fazla yağ için daha fazla süt kaynatılması gerekir.

Bu kaymağı aldıktan sonra içerisine ılık süt katarak kaymağı yıkıyoruz daha sonrasında bir tülbendin üzerine koyarak iyice süzüyoruz daha sonrasında blendıra koyuyoruz ve üzerine tuz da ekledikten sonra çırpıyoruz ve tereyağımız hazır.