Tırnak bakımı nasıl olmalıdır?

Tırnak bakımı nasıl olmalıdır?

Giydiğiniz elbiselerin ve taktığınız aksesuarların daha çekici gözükmesini istiyorsanız tırnak bakımınıza gereken özeni mutlaka göstermelisiniz.
0.0 (0 oy)
Tırnaklar; parmaklarımızda bulunan tutmayı, yazmayı, yürümeyi sağlayan epitel dokudan oluşmuş yapılardır. Esas fonksiyonu parmak uçlarımızı koruma, savunma ve küçük maddelerin tutulabilmesini sağlamaktır.

Keratin proteininden oluşmuştur. Çevreyle en çok temas halinde olan organımız olan elin uç kısımlarında bulunması nedeniyle kirlerle teması oldukça yüksektir. Uzun tırnak çukurlarında kir birikimi sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu yüzden temizliği ve bakımı çok önemlidir.

tırnak bakımı

Tırnaklarda kir birikimini engellemek için tırnakları fazla uzamadan kesmek en sağlıklı yöntemdir. Fakat estetik veya farklı nedenlerden ötürü uzatılıyorsa tırnak içi temizliği mutlaka dikkatli bir şekilde yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Uzun tırnakların kırılması olasılığı da bulunduğundan zorunlu olmadıkça tırnak uzatılmasından kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı tırnaklar hem sert hem de esnek olmalıdır. Pembe renkli görünüm en idealidir. Tırnak çevresinde bulunan etlerin korunmasına özen gösterilmelidir. Tırnak etleri koparılmamalıdır. El tırnakları kubbeli, ayak tırnakları ise düz kesilmelidir.

Eldiven kullanmadan bulaşık yıkamak, deterjan gibi cilde direkt teması zararlı olan kimyasallar tırnaklara zarar verir. Ayrıca sıklıkla oje kullanımı tırnakların sararmasına neden olduğu gibi ojeyi kazıyarak çıkartmaya çalışmak da tırnak yapısını bozabilir. Eğer tırnaklarınız kırılgan veya aşırı yumuşaksa nedeni ihtiyaç duyulan bir maddenin eksikliği olabilir. Böyle durumlarda en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.