Tropik sera iklimi

Tropik sera iklimi

Ekvator Çizgisi’nin Kuzey ve Güney kısmında kalan iki ayrı bölgesindeki hava iklimine tropik sera iklimi adı verimektedir.
0.0 (0 oy)
Tropik sera iklimi, dünyayı iki eşit yarımküreye böldüğü var sayılan Ekvator Çizgisi’nin Kuzey ve Güney bölümünde kalan iki bölgede görülen hava şartlarının genel adıdır. Kış aylarında dahi hava sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmediği ve her zaman sıcak bir havanın hâkim olduğu tropik sera iklimi, yılın 365 günü güneşli bir havaya sahiptir.Tropik sera iklimi hâkimiyetinde geçen yaz ve kış günleri arasında sıcaklık farkı çok fazla olmadığından, mevsimsel sıcaklıklar genellikle sabit seviyelerde değişkenlik göstermektedir. Dünya genelini etkileyen alçak basınç kuşağı, Ekvator bölgesinde ısınarak yükselen havanın kutuplara doğru hareketi nedeniyle soğumasından kaynaklanır. Kuzey Yarımkürede yağışa sebebiyet veren Ekvator hava akımları, burada kış mevsimi yaşanırken Güney Yarımkürede yaz mevsiminin yaşanmasını ve yağışın daha az olmasına neden olur.

Ekvator Çizgisi’nin 10 derece Kuzey ve Güney’inde yer alan bölge, kuraklığın yaşanmadığı ve iklimin daha olumlu şartlarla geliştiği bir yapıya sahiptir. Gündüz ve gece sıcaklıklarının değişim gösterdiği tropik sera iklimi, gece sıcaklığın mevsim geneline göre daha çok düşmesine neden olur.