Türkiye'de Google Adsense Gelirleri ve Vergi

Türkiye'de Google Adsense Gelirleri ve Vergi

İnternet üzerinden para kazanmak artık pek çok kişinin yaptığı bir tercih oluyor. Google AdSense gelirlerinin ülkemize girişi sırasında da belli birtakım kurallara uyulması gerekiyor.
0.0 (0 oy)
Google Adsense

Tüm webmasterlara merhaba. Yaptığım uzun araştırmalar sonunda, benim de içinde bulunduğum, Google Adsense'den gelir elde edenler için bir vergi araştırmasının sonucunu yazıyorum. Google Adsense sayesinde çoğu webmaster az çok para kazanmaktadır. İlk başlarda aylık 100-200$ ile başlayan bu macera zamanla rakamı artırdıkça benim de aklıma şu sorular takılmaya başladı: Kazanç elde ediyorum ancak vergi ödemelimiyim? Vergilendirmeyi nasıl yapmam gerekiyor? Ne kadar gelirden sonra vergi mükellefi olmam gerekiyor? ve daha niceleri.

Öncelikli olarak belirtmem gereken bir konu var. T.C. yasalarına göre "her gelir vergilendirilmek zorundadır". Yani bu kazançlar ne olursa olsun vergi ödememiz gerekiyor arkadaşlar. Belki aylık  100-200$'ı geçmeyen bir kazanç için sıkıntı olmaz ancak 1000tl ve üzeri gelirler mutlaka göze çarpacaktır. Peki bu vergileri nasıl ödeyeceğiz? Bunun için Şahıs Şirketi kurmak en masrafsız olanı olacaktır. Ancak bunun için bir muhasebeciyle görüşmeniz benim size yardım edebileceğimden  kat be kat yararlı olacaktır.

Şahıs şirketi nedir ve nasıl kurulur
Şahıs şirketi adından da anlaşılacağı üzere bir şahsın gerekli prosedürleri uyguladıktan sonra açtığı  bir şirkettir.
Daha fazla bilgi için http://www.nasil.gen.tr/sahis-sirketi-nasil-kurulur.html sayfasına göz atabilirsiniz.

Şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gerekenler gelirlerinizi faturalandırmanızdır, peki ama nasıl?
-Adsense hesabınıza giriş yapın
-Ödemeler sekmesine gelin
-Ödemesi yapılan her ay için Ödeme yapıldı - ayrıntılar kısmındaki ayrıntılara tıklayın. Hemen altında bulunan Gelir Beyannamesi linkine tıklayın ve açılan sayfayı yazdırın.
Fatura olarak bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Google Adsense için KDV ödemem gerekir mi?
Google Adsense hesabınızın altındaki Şartlar ve Koşullar içerisindeki KDV ile ilgili açıklamada ""Google", İrlanda kanunlarına göre kurulmuş, şirket sicil numarası 368047 olan ve işyeri merkezi Gordon House, Barrow Street, Dublin, 4'te yer alan Google Ireland Limited anlamına gelecektir. Google'ın KDV numarası IE6388047V'dir." demektedir. Buradan anlaşılacağı üzerinde KDV'yi Google Irlanda'da kesmektedir. Bu noktada Uluslararası Mevzuat'ımızda belirtildiği üzere çifte vergilendirilmeyi önlemek amacıyla İrlanda ile bir anlaşmamız bulunmakta ve 2010 itibariyle  yürürlüktekdir. Yani kısacası KDV ödememiz gerekmiyor çünkü İrlandadan gelen ücretin KDVsi kesilmiş oluyor.

Benden alınacak kesintiler nelerdir
Aşağıdaki tabloda 2011 yılı için vergi dilimleri bulunmaktadır.


GELİR VERGİSİ ORANLARI
2011 Yılı Ücret Gelirlerine Uygulanacak Gelir Vergisi Oranları
9.400 Yeni TL kadar %15
23.000 Yeni TL sinin 9.400 TL si için 1.410 TL, fazlası için %20
53.000 Yeni TL sinin 23.000 TL si için 4.130 TL, fazlası için %27
53.000 YTL sinden fazlasının 53.000 TL si için 12.230 TL, fazlası için %35

Buna göre yıllık geliriniz 9,400TLnin altında ise gelirinizin %15'ini devlete vergi oalrak ödeyeceksiniz.

Gelir vergisi haricinde diğer masraflar
Gelir vergisi dışında aylık olarak muhasebecinize bir bedel ödemek durumundasınız. Aynı zamanda sizin adınıza Bağ-Kur ücreti kesilecektir. Ayrıca ara sıra da pul, damga türü ufak ödemeler de işin içine girecektir.

Araştırabildiğim kadarıyla Türkiye'de Google Adsense Gelirleri ve Vergilendirme başlığını doldurmaya çalıştım. Unutmamamız gereken bir kaç husus var. Devlete vergi ödemediğinizde vergi kaçırmış oluyorsunuz. Bu durumun normal bir işletme açıp da vergi beyanında bulunmamakla aynı kefede olduğunu unutmayın. Bir gün elde ettiğiniz gelirleri sorgulayacak mutlaka birileri olacaktır.