Tuz nasıl üretilir ?

Tuz nasıl üretilir ?

Sofralarımıza kadar gelen ve yemeklerimizin daha lezzetli olmasını sağlayan tuzun hangi aşamalardan geçerek çıkartıldığını gelin hep birlikte öğrenelim.
0.0 (0 oy)
Yemeklerimize tad katan tuzun çıkarılması, mineral çıkarma yöntemleri arasında en kolay yöntem olarak kabul edilir.

En yaygın tuz üretme yöntemi tuzla bölgelerinde tuzlu suyun çeşitli yöntemlerle buharlaştırılması ve geri kalan tuzun toplanmasıdır.

Bu tip tuz tek başına satışa uygun değildir. Bu nedenle bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bir diğer yöntem ise kaya tuzu kullanılarak tuz üretilmesidir.

Genellikle yer altındaki kaya tuzları ıslatılarak tuz bulamaç halinde çıkartılır. İşlemden geçirilmeden ticari amaçla kullanılmaz.

Tuz nasıl üretilir ?

Bugün tuz üretiminde bir çok bilimsel yöntem kullanılmaktadır. Tuzun çıkartıldığı yerdeki özelliğine göre en çok kullanılan yöntem tava yöntemidir.

Bu miktarda tuz tavada dinlendirilip ve magnezyum sülfatından ayırılır. Daha sonra yapılan işlemlerle beraber kaba tuz, orta tuz ve ince tuz elde edilir.

Şu an modern fabrikaların kullandığı yöntem ise tava yönteminin gelişmişi olan vakum yöntemidir.

Bu yöntemde tuzlu su vakum pompalarından geçirilip buharlaştırılır. Şu an sadece belirli fabrikalarda kulanılan bu yöntemin yakın zamanda tüm tuz fabrikalarına yayılacağı düşünülüyor.