soma muscle relaxer with alcohol soma price order soma usa

hydrocodone lortab 5 what is hydrocodone hydrocodone 1000 mg

klonopin xanax and alcohol alprazolam 0.5mg buying xanax

buy valium in uk order valium online valium onset of action

correction factors for altitude and ambient temperature ambien 10 mg buy ambien in mexico

buy tramadol online with paypal tramadol 50 tramadol 50mg biogaran

valium.pharmacy save buy cheap valium valium 3601

ambien side effects tremors ambien no prescription buy ambien cr 12.5/ no prescription

Genel|12 Temmuz 2010 19:14

Uçurtma nasıl yapılır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Çocukluğumuzun en güzel oyuncaklarından biridir uçurtma. Aslında büyük küçük hepimizin eğlence kaynağı olmayı başarmıştır ve çok eski çağlara dayanan insanoğlunun kendisini değil belki ama kendi yaptığı bir nesneyi göklerde görme isteği son zamanlarda teknik detaylar ve teknolojik yaklaşımla beraber oldukça gelişmiştir.

Peki uçurtma nasıl yapılır?

Malzemeler:

*  4 adet 45  santimetre  boyu olan 4 ila 8  milimetre kalınlığında ince çıtalar. 

*  1 adet kendi tercihinize uygun renkte yağlı kağıt 

*  ip hafif olduğu kadar sağlamda olmalıdır bu yüzden ibrişim doğru bir tercih olacaktır 

*  Tutkal yada güçlü birleştirici etkisi olan yapıştırıcı

*  kurşun kalem, cetvel, makas ve keskin bir kesici alet 

*  Uçurtmanızın uçabilmesi için gereken miktarda ip. örn;  naylon ip. 

İskelet oluşturma:

Kullandığınız çıtaların boyları eşit olmalıdır. Çıtaların iki ucunuda yontarak kavis verin. Çünkü açılan çentiklere ip bağlanacaktır. 

  
Cetvel kullanarak 4 çıtanın da orantılı bir şekilde ortasını işaretleyin. İşaretlediğiniz yerleri çakınızla , çıtayı çok inceltmeden hafifçe yontun. Burada amaç iskeleyi oluştururken 4 çıtanın birbilerinden ayrılmasını  önlemektir.


İbrişim ipinizi yaklaşık 1.5 metre kadar kesin. Çıtaları ortadan bağlamak için kullanacağız ve orta noktaları üstüste gelecek şekilde yere serdiğimiz  ipin üzerine koyun , çıtaları kaydırmadan ve ipi gergin tutarak çıtaların üzerine dolamaya başlayın. Birkaç tur dolayın ve  sonra çözülmesini önlemek için birden fazla düğüm atın. İplerde mutlaka belli bir miktar uzunluk kalmalıdır ki  daha sonra denge sağlamak için kullanacağız.


İskeleyi oluşturmakta kullandığımız ibrişim ipinizden 1.5 santimetre kadar alın ve çıtalarda açtığımız oyukların ucundan birbiri ile bağlantı yapın. Çıtanın ucuna bağladığınız ipi 35 santimetre mesafe ile uzatarak diğer çıtanın ucuna dolayın ve 6 tur atıp bir düğüm ile işleme son verin. ipi ilk bağladığınız uca kadar devam ettirin. Son düğümü atarken doladığınız iplerin  gergin olmasına dikkat edin. Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta kalacak şekilde kağıdın üzerine koyun. kaymayı önlemek için yapıştırıcı ile iki farklı uçtan yapıştırın. Oluşturduğunuz çıkıntıları katlayın.


Uçurtmanızın tam ortasında küçük bir delik açın. İpin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkarın. Şimdi de  80 cm kadar ibrişim ipinizden alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna düğüm atmak suretiyle sımsıkı bağlayın. Yaklaşık 60-65 santimetre uzattıktan sonra ipin diğer ucunu diğer çıtanın ucuna bağlayın. Uçurtmanın ortasındaki delikten çıkardığınız ipi yaklaşık 35 santimetre kadar uzatıp kenar uçlardan gelen ip ile bağlantı kurun. Böylece  denge işlemi tamamlanmış olacaktır.

              
Kuyruk yapımı :

Kuyruk uzunluğu çıtaların boyundan 6-7 kat daha uzun olmalıdır.Fakat şiddetli rüzgarda bu kuyruk dengesini bozabilir. Kuyruğu oluşturan ipin üzerine 2 santimetre ara ile 1.5 santimetre uzunluğunda kuyruğun tamamına yetecek kadar kağıt parçaları kesip yapıştırın. Kuyruk için herhangi bir sıradan ama naylonsu yada lateks torba da kullanabilirsiniz. Kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın. Naylon ipinizi ortadan çıkan ve üst dengeye bağladığınız ibrişim ipinin ucuna sağlam bir şekilde bağlayın.


Uçurtmanızı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 

 

88 Yorum