Vitir Namazı Nasıl Kılınır

Vitir Namazı Nasıl Kılınır

Üçüncü rekatta rüküya eğilmeden hemen önce Arapça bir dua okunması gereken vitir namazının nasıl kılınması gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
namazda secdeye varan çocuk

Bu namaza ezan ve ikamet okunmaz. Üçüncü rekâtta rüküya eğilmeden önce, her zaman, Arapça bir duâ okumak vâcibdir. Vaktinde kılmayanın kaza etmesi lâzımdır. Vitir diye niyet etmek de lâzımdır.

Vitir namazı, üç rekâttır. Üç rekâtta da Fatiha ve bir sûre okunur.

Üçüncü rekâtta, bir sûre okuduktan sonra, bağlı olan eller iki yana salıverilmeden, doğruca kulaklara kaldırılarak tekbir alınır. Allahü ekber denir. Sonra eller, iki yana salıverilmeden, direk bağlanır. Hemen iki Kunût duâsını okumak vâcibdir. Bu Kunût duâlarını bilmeyen kimse, üç defa istigfâr okur. Meselâ Allahüm-magfir lî der. Veya bir defa “Rabbenâ âtinâ” sonuna kadar okur.

Kunutu  okumayı unutup rükü'a giden, artık kunutu okumaz. Namazın sonunda, sehiv secdesi yapar.

Vitir namazı, sadece Ramazanda cemaat ile kılınır. Ramazanda yatsının farzını cemaat ile kılmayanlar, Terâvîh’i ve Vitri cemaat ile kılamazlar. Çünkü Terâvîh yatsının cemaati ile kılınır.

Farzı tek başına kılan, Terâvîhin cemaatine katılır. Kaçırdığı rekâtlarını tamamlar. Terâvîhi cemaat ile kılmayan, farzı kıldığı imam ile Vitri kılabilir.

Vitir namazını gece yarısından sonra kılmak çok sevab ise de, uyanamayan, yatsının son sünnetinden sonra, yatsı ile birlikte, erken kılmalıdır.