Wordpress güvenlik nasıl sağlanır

Wordpress güvenlik nasıl sağlanır

Açık kaynak kodlu ve SEO tekniklerine uyumlu olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilen WordPress altyapısında pek çok farklı güvenlik açığı da bulunuyor.
0.0 (0 oy)

Son zamanlarda emek hırsızları bir hayli artmış durumda. Bedavadan sitelerinizi hackleyerek tonla emeğinizi çalıyorlar. Günümüzde bir çok script çeşidi bulunmaktadır. Yalnız en çok kullanılan sistem wordpress olduğundan dolayı, sizlere wordpress güvenlik sistemlerini anlatacağız bu konumuzda. Wordpress sistemlerde bir takım güvenlikleri aldığınız taktirde hacklenme gibi bir olasılığınız yoktur. Bu güvenlik yollarını birazdan aşağıda sizlere açıklayacağız. 

Wordpress nedir diyen bir çok kişinin olduğunu tahmin edebiliyorum. Wordpress içerik yönetim sistemi olarak adlandırılabilir. Wordpress’in bir çok temaları mevcuttur. Bilmeyenler için Wordpress’e bir site diyebiliriz yada script diyebiliriz. Wordpress tabanlı bir çok site bulunmaktadır günümüzde. İnsanlar wordpress’in alt yapısını kullanarak sitelerini kuruyorlar. Temalar ekleyerek görünen kısmını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu konumda sizlerde kendi temalarınızı yazarak wordpress’e entegre edebilirsiniz. Şimdi aşağıda sırasıyla wordpress güvenlik konularından bahsedelim.

Wordpress

- Kullanılan bilgisayarın güvenlik açıkları çok önemlidir. Sizin sitenizi ekleyebilmelerinin en kolay yöntemlerinden birisi sizin bilgisayarınıza sızmaktır. Yani çevrenizdeki konuştuğunuz kişiler bilgisayarınıza trojan veya keyloger gibi bir takım virüsler yollayarak sizlerin şifre bilgilerine rahatlıkla ulaşabilir. Bunun için bilgisayarınızın güvenliğini iyi sağlamanız gerekli. Aynı zamanda çevrenizden alacağınız dosyalara çok dikkat etmelisiniz. Piyasada bir çok virüs programı bulunmaktadır. Bu programları kullanarak bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

- Wordpress güncelleme açıkları son zamanlarda bir hayli artış göstermeye başladı. Kesinlikle wordpress sisteminde bir güncelleme olduğunda anında bu güncellemeyi yapınız. Çünkü wordpress sisteminde bir açık mevcutsa en kısa zamanda bu konu ile ilgilenerek açıkları kapatırlar. Sitenizin hacklenmemesi için bütün güncellemeleri gördüğünüz anda yapınız. Wordpress panelinde güncelleme olduğu an sizi uyaracak yazılar meydana gelir. Bu güncellemeleri yaparsanız wordpress açıklarından kurtulmuş olursunuz.

- Sunucu güvenlik sorunları hacklenmenize bir başka neden olarak gösterilebilir. Sürekli olarak aldığınız sunucunun yeriyle irtibat içerisinde olunuz.Çünkü sunucunuzda barınan bir başka sitede bir açık varsa sizinde sitenize girilmesi çok kolay oluyor. Shell yolu dediğimiz yol ile o sitede olan sorunlar sizinde sitenize bulaşabilir. Bunun için güvenli bir sunucuda sitenizi barındırmayı denemelisiniz. 

- Sitenizin eklenmesindeki en kolay yol kolay şifreniz olabilir. Bir çok insan şifrelerini hatırlayabileceği şeyler yapar. Yani herkesin bilebileceği veya çevrenizdeki kişilerin tahmin edebileceği bir şifre sistemi sitelerinize koymayınız. 123456, doğum tarihiniz, telefon numaranız veya kız arkadaşınızın adı gibi şifreler kesinlikle koymayınız. Bir siteyi hacklemenin en kolay yollarından birisi budur. Kişi sitenin paneline girerek çeşitli şifreler deneyerek bulabilir. Dolayısıyla siteniziniz hacklenmesi çok kolay bir yol olacaktır.

- Bir çok insanın dikkat etmediği diğer bir konu dosya izinleridir. Her dosyaya izin verirseniz sitenizin hacklenmesi çok kolay olacaktır. Wordpress sisteminde izin verilecek dosyalar zaten bellidir. Bu dosyaları internet ortamında araştırarak bulabilirsiniz. Kesinlikle gereğinden fazla dosyaya izin vermeyiniz. Çünkü rahatlıkla sizin veri tabanınıza sızabilir ve sitenize istediği zararı bu şekilde verebilir.
- Eklenti sorunları başlıca hacklenme yollarından birisidir. Günümüzde bir çok insan hangi eklentiyi bulursa direk olarak kullanıyor. Aslında bu tarz davranış kesinlikle çok büyük sorundur. Kullanacağınız eklentiler kesinlikle Wordpress’in orijinal sitesinden indireceğiniz eklentiler olmalıdır. Aksi taktirde kendini zeki zanneden birkaç kişi eklentilere trojen gömerek rahatlıkla sitenizi hackleyebilir. Bunun için yapılacak en kolay yol şüphesiz bilmediğiniz ve her yerde bulduğunuz eklentileri sitenize kurmamak olacaktır.

- Tema sorunları sitenizin hacklenmesin de başka bir etken olabilir. Kullanacağınız temalar kesinlikle sağlam ve güvenilir olmalıdır. Piyasada bir çok hacker kendisi tema yazmaktadır. Yazdığı temaların içerisine koyduğu virüsler sayesinde rahatlıkla sitelerinizi hackleyebiliyor. Bunun için her bulduğunuz temayı kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer illa kullanacaksanız tanıdığınız birine temayı kontrol etmesini rica edeceksiniz ve virüs taramasından geçireceksiniz. 

Wordpress açıkları başlı başına bu şekildedir. Sizlere wordpress konusunda yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Sitenize tonlarca zaman harcıyor ve emek veriyorsunuz. Bunun için sitenizin güvenliğini hat safa da tutmanız gereklidir. Verdiğiniz emeklerin boşa gitmesini istemiyorsanız lütfen yazdığımız güvenlik sorunlarına kulak asınız. 

Wordpress sistemi dünya üzerinde en güvenlikli sistemlerden biridir. Unutmayın siteniz hacklenirse sorun sizden kaynaklıdır. Gözünüzden kaçırdığınız bir sorun yüzünden siteniz hacklenmiş demektir. Bunun için sitenize yaptığınız en ufak şeyi bile düşünerek yapınız. Zaman içerisinde bu sisteme alışacak ve güvenliğini sitenin rahatla sağlayabileceksiniz.

Kaynak: BAMER - Adli Bilişim & Güvenlik Bilirkişi