Yüksek Tansiyon Hastalarında Beslenme

Yüksek Tansiyon Hastalarında Beslenme

Yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşıyorsanız gündelik hayatınızda yiyip içtiğiniz gıdalara her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz.
0.0 (0 oy)
Damardaki kan basıncının normal değerlerinin sürekli üstünde olmasından kaynaklanan bir rahatsızlık olan yüksek tansiyon dikkat edilmediği sürece tehlikeli sonuçları olabilecek bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon ilaçla kontrol altında tutulabilecek ir rahatsızlıktır. Burada
önemli olan hastanın doktor tavsiyesi ile hazırlanan diyet programlarına dikkat etmesidir. Verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve kişi beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Yüksek tansiyonlu hastalarda kilo kontrol altında tutulmalıdır.

hipertansiyon

Kilo alınmaması için beslenme sınırlı olmalı ama genel vücut sağlığının ve vücut kitle endeksinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyonlularda aşırı yenen öğünlerden sonra kalp damar komplikasyonlarının daha fazla ortaya çıktığı gözlenmektedir. Özelliklede yoğun karbonhidratlı, yüksek kalorili ve bol yağlı yemeklerden sonra hastalık etkisini arttırmaktadır. Bu yüzden daha çok bitkisel ağırlıklı ve organik besinler tüketilmelidir. Sofra tuzu kullanımı hastalığı tetiklediğinden mümkün olduğu kadar kontrollü bir şekilde olmalıdır. Bu hastalarda idrar sökümünü kolaylaştıracak ve böbreği rahatlatan düşük kalorili besinler tüketmek faydalı olacaktır.

hipertansiyon hastalarında beslenme

Bunun için enginar ve soğan iyi bir tercih olacaktır. Çünkü enginar ve soğan hem düşük kalorili hem de idrar sökücü özelliktedir. Bu besinlerin tüketilmesi hem böbrekteki fazla tuzun geri emilim sürecini arttırarak damar içi sıvının çoğalmasına hem de damar duvarlarında fazla sodyum birikmesine engel olur. Bu birikme yüksek tansiyonu tetiklediğinden bu sorunun önüne geçilmiş olur. Son olarak önemli bir nokta da yeterli düzeyde su ve meyve tüketmektir. Bu sayede vücut saha sağlıklı ve yüksek tansiyon riski daha aza indirgenmiş olur.

yüksek tansiyon hastalarında beslenme