Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon

Vücut yapınıza bağlı olarak tansiyon oranlarınızı etkileyen pek çok farklı durum bulunmaktadır. Ayrıca gündelik hayatta yaptığınız aktiviteler de tansiyonunuzun yükselmesine sebep olabilir.
0.0 (0 oy)
Tansiyon genel olarak basınç anlamına gelen bir kelimedir. Ama tıp dilinde kan basıncı olarak bilinir. Tansiyon insan bünyesinde her zaman var olana bir değerdir. Bebek yaşlarından itibaren ölesiye kadar insanlar bir kan basıcı yani tansiyona sahiptir. Bu noktada önemli olan husus tansiyonun normal değerlerinde olmasıdır. Normal değerin altında ve ya üstünde olan tansiyon insan vücudun da kısa ve ya uzun vadeli dönemlerde rahatsızlıklara neden olabilir. Peki, tansiyon neden yükselir.

hipertansiyon

Vücut yapımızda tansiyon birçok olaya bağlı bir kavramdır. Bu yüzden tansiyonun yükselmesine bir çok etken etki etmektedir. Çok fazla detaylara girmeden kısaca tansiyonun yükselme sebeplerine bakalım.kalp atım hızından damar elastikliğine bir çok hormonun etkisiyle dahi tansiyon yükselebilir.Böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir çok hormon kan basıncının artmasına neden olur. Bu tansiyon çeşidine ikincil hipertansiyon denir ki bu rahatsızlık çeşidi genel olarak böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormon bozukluğu sonucu ortaya çıkar.

hipertansiyon

Unutulmaması gereken bir noktada vardır ki yüksek tansiyon rahatsızlığı çok büyük bir oranda genetiktir. Yüksek tansiyon rahatsızlığının tedavisinde öncelikle rahatsızlığın hangi organdan kaynaklandığı bulunmaya çalışılır. Ama buradan yüksek tansiyonun her zaman bir organdan kaynaklandığı akla gelmemelidir. Genel olarak bu rahatsızlığın nedeni genetik olabilmektedir.