Zargana balığı nasıl tutulur

Zargana balığı nasıl tutulur

İnsan sağlığına pek çok farklı faydası bulunan zargana balığının avlanması oldukça zordur. Rehber içeriğimize göz atarak bu balık çeşidinin nasıl avlanabileceğini öğrenebilirsiniz.
3.5 (2 oy)
Öncelikle sizlere zargana balığının faydalarını anlatacağım. Zargana balığının faydalarını bir çok insan bilmemektedir. Zargana içerisinde bulundurduğu fosfor bakımından en zengin canlıdır. Fosfor bildiğiniz gibi kemiğe çok faydalıdır. Özellikle yurt dışında insanlar çocuklarına devamlı olarak zargana yedirmektedir. Türk insanları bu açıdan çok bilinçsizdir. Zargana balığının faydalarını geçerek nasıl avlanacağını ve nerelerde bulunacağını anlatalım.

Zargana balığını tutmak çok zevkli bir iştir. Hayatımda bir çok balık tuttum ama zarganadan aldığım keyfi hiç birisi vermedi. Zargana balığı gece el oltası ile gündüz makine ile tutulmaktadır. Zargana balığı için kullanacağınız malzemeleri anlatacağız.

Öncelikle zargana ipi almalısınız. Balıkçılara zargana ipi dediğinizde kesinlikle sizlere vereceklerdir. İpeksi bir iptir. Makinenizin ucuna 60 gramlık bir top bağlamalısınız. Toptan kastımız beyaz ve ağır şamandıra. Daha sonra yaklaşık 1.5 – 2 metre aralığında bir misina bırakmalı ve zargana ipini de ucuna bağlamalısınız. Bu malzemeleri gündüzleri yakalamak için kullanacağız. Yakalamasını aşağıda anlatacağız. Şimdi ise akşamları yakalamaya gelelim. Akşamları zarganayı yakalamak kesinlikle çok kolaydır. Akşamları zarganayı sadece iskele türü yerlerden yakalayabilirsiniz. Yaklaşık 50-100 metre kadar ve Avrupa kaliteli 0,30luk misina gereklidir. Misinayı bir kasnağın üzerine sarmalısınız. Daha sonra ucuna 5lik ince kanca takmalısınız. Kesinlikle başka bir şey takılmamalıdır. Zargananın en sevdiği balık türü kupes balığıdır. Kupes balıkları Akdeniz bölgesinde genellikle iskele ışıkları arasında bulunmaktadır. Yakalaması çok basit bir balık türüdür ve milyonlarca kupes görebilirsiniz iskelenin altında. Bu balıktan birkaç adet tutarak bir kovanın içerisinde muhafaza etmeliyiz.

Zargana

Gündüz Zargana Balığı Yakalamak

Gündüzleri dediğimiz gibi oltamızı hazırlıyoruz. İpek iple zargana tutmak sadece sabah gün doğarken ve akşam gün batarken mümkündür. Aynı zamanda çayın aktığı yerlerden tutulmaktadır sadece. Yapmamız gereken sabah kalkıp makinemize topumuzu ve ipeğimizi takarak, durmadan atabildiğimiz uzaklığa kadar atıp normal hızda tekrar çekmenizdir. Zargana balığı o ipeği gördüğünde balık zannediyor ve ipeğe saldırıyor. Dişlerinin yapısı açısından ağzı ipeğe dolaşıyor ve bu sayede yakalanmış oluyor. Yakalandıktan sonra aynı hızda çekmeniz gereklidir. Yavaşlatır veya boşluk verirseniz balığı kaçırmanız çok büyük ihtimaldir.

Akşam Zargana Balığı Yakalamak

Yukarıda anlattığımız gibi kupes balığımızı ve oltamızı hazırda tutacağız. Yapmamız gereken sadece denizde zargana gözlemlemek olacaktır. Tabi ki kupes balığının ölmemesi için kabın içerisine motor takmalısınız ki sudaki hava bitmesin. Bu sayede uzun saatler boyunca kupes balığı kabın içerisinde yaşayacaktır. Zargana zaten aşırı derecede fosfor yapısına sahip olduğu  için iskele üzerinden bakıldığında kesinlikle görülecektir. Zargana balığını gördükten sonra acele ile kancamızı bir adet kupesin sırtına takmalıyız ( balığın sinirlerine gelmeyecek şekilde ve zarar vermeyecek şekilde takılmalıdır. ) Daha sonra zargana balığının 1-2 metre kadar ilerisine atmanız yeterli olacaktır. Daha sonra zargana zaten direk olarak kupesinize hızla yüzecektir ve kupesi ağzına alarak karanlığa yüzecektir. Sizde bu sırada misinayı serbest bırakmalı ve zargananın ileri gitmesine izin vereceksiniz. Bu sırada yapmanız gereken tek şey denizi dinlemek olacaktır. Zargana bir balık yuttuğunda sevinçten havaya sıçrayan bir balıktır. Sizin balığınızın gittiği yönden bir sıçrama sesi geldiği anda bir anda kement atarak balığı kendinize doğru çekmeye başlayınız. Eğer zargana çok büyükse fazla zorlamadan çekiniz yoksa misinayı kırabilir veya kesebilir. Misinayı kırması çok nadir rastlanan bir olaydır.

İyi avlar..